Ilie Bolojan cere demisia șefilor de la spitalul din Iași
Ilie Bolojan cere demisia șefilor de la spitalul din Iași după ce șapte copii au murit din cauza unei bacterii periculoase.
Ilie Bolojan, premierul României, a cerut demisia responsabililor de la Spitalul pentru Copii „Sfânta Maria” din Iași, după ce șapte copii au murit din cauza unei bacterii periculoase.
Reacția lui Ilie Bolojan după ce șapte copii au murit din cauza unei bacterii periculoase
Premierul a acuzat lipsa de responsabilitate și nerespectarea procedurilor elementare de igienă și curățenie, care au dus la izbucnirea focarului de infecții.
Șeful Guvernului a criticat și modul în care a fost gestionată conducerea unității medicale, după ce managerul demis, dr.
„În spital trebuie să fie disciplină ca la armată”
Premierul a precizat că schimbarea conducerii nu este suficientă și că sistemul are nevoie de reguli clare, respectate cu strictețe. „Să ştiţi că în zone de genul acesta, unde fiecare viaţă are valoare, trebuie să fie, iertaţi-mă, ca la armată. Dacă nu este ca la armată într-o sală de operaţii, dacă nu este la Unitatea de Primiri Urgenţe disciplină, vă daţi seama că omul nu mai este salvat. De aceea e foarte important, nu să acţionăm o dată, ci să punem presiune pe tot sistemul, în aşa fel încât aceste proceduri să fie respectate nu doar pentru că s-a întâmplat o tragedie – ele doar arată lucrurile care nu merg în sistem – ci să facem acest lucru zi de zi, asta trebuie făcut peste tot”, a mai declarat premierul.
Ilie Bolojan a atras atenția că, deși bugetul pentru sănătate a crescut constant în ultimii ani, calitatea serviciilor medicale nu s-a îmbunătățit proporțional. „Am ajuns astăzi să avem bugete de peste 80 de miliarde de lei pe componenta de sănătate. Deci în aceşti ani s-au investit sume destul de mari în sănătate. Din păcate, aceste investiţii nu au fost dublate nici de calitatea serviciilor şi nici de percepţia pe care pacienţii o au vis-a-vis de ceea ce livrează sistemul sanitar şi asta ţine de organizarea sistemului. Şi ceea ce am propus în acest pachet 2 – şi sper să fie avizat de Curtea Constituţională – este un set de măsuri care să facă sistemul de sănătate mai eficient şi mai orientat către cetăţeni”, a spus premierul.
Șeful Guvernului a avertizat că lipsa responsabilității zilnice din sistemul medical poate avea consecințe devastatoare. „În sistemele astea mari, dacă nu verifici, dacă nu ai pârghii directe, dacă nu tratezi lucrurile serios zi de zi, lucrurile scapă de sub control. Şi asta se întâmplă, din păcate, atunci când oamenii nu înţeleg că fiecare lucru care nu este făcut cu seriozitate şi cu responsabilitate poate să aibă nişte efecte distrugătoare”, a încheiat Bolojan.