Regina Danemarcei a suferit un atac de cord

1 din 2 | Regina Margrethe a Danemarcei, alături de familia regală de la Copenhaga  

(Sursa foto: Hepta/Mediafax Foto)

2 din 2 | Regina Margrethe a Danemarcei, împreună cu Prințul Henrik 

(Sursa foto: Hepta/Mediafax Foto)

Regina Margrethe a Danemarcei a suferit un atac de cord și a ajuns de urgență la spital, joi 14 mai.

Regina Margrethe a Danemarcei, în vârstă de 86 de ani, a fost internată, joi după-amiază, la spitalul Rigshospitalet din Copenhaga după ce a suferit un atac de cord, a anunțat Casa Regală daneză, citată de Anadolu.

Regina Margrethe a Danemarcei, împreună cu Prințul Henrik 
(sursa foto: Hepta/Mediafax Foto)

Casa Regală a Danemarcei a transmis că regina Margrethe va rămâne sub observație medicală pentru examinări suplimentare pe tot parcursul weekendului. "Este obosită, dar bine dispusă”, au adăugat oficialii din Copenhaga.

Regina este deoasebit de apreciată pentru activitatea sa artistică și intelectuală- ea a studiat arheologia, științele politice și economia la universități din Danemarca, Marea Britanie și Franța.

No ad for you

De asemenea, Margrethe a realizat ilustrații de carte, costume și scenografii pentru spectacole de teatru și balet. 

Margrethe II a fost căsătorită cu Prințul Henrik din 1967 și până în 2018, când fostul diplomat francez a decedat.

După intrarea în familia regală daneză, el a primit titlul de prinț al Danemarcei și a devenit ulterior prinț consort după urcarea pe tron a Margrethei, în 1972.

Cei doi au avut doi fii: Frederik X, actualul rege al Danemarcei, și prințul Joachim. În anul 2022, Regina Margrethe II a decis să retragă titlurile princiare celor patru copii ai prințului Joachim.

Decizia a fost justificată prin dorința de a le permite nepoților o viață mai normală, însă prințul Joachim a reacționat public, afirmând că familia sa a fost "rănită profund” și că a aflat despre hotărâre cu foarte puțin timp înainte de anunțul oficial.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri