Rusia amenință România
Rusia amenință România, după ce Emil Boc a interzis steagul și imnul Rusiei la Cluj.
Rusia a reacționat dur după anunțul făcut de primarul Emil Boc, potrivit căruia steagul și imnul Rusiei nu vor putea fi folosite la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca.
Rusia amenință România! Scandal uriaș după ce Emil Boc a interzis steagul și imnul Rusiei la Cluj: „Vor fi consecințe!”
Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a acuzat România de „rusofobie” și a spus că țara noastră ar trebui să piardă dreptul de a candida pentru organizarea unor competiții internaționale importante.
Scandalul a pornit după ce Emil Boc a anunțat că simbolurile oficiale ale Rusiei nu vor fi permise la competiția de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca. „Steagul şi imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca. Respectăm poziţia României şi Uniunii Europene în acest domeniu.
Primarul a explicat că decizia nu este îndreptată împotriva sportivilor, ci vizează doar folosirea simbolurilor oficiale ale Federației Ruse, în contextul războiului din Ucraina. „Susţin sportul şi competiţiile sportive, însă nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o ţară a Uniunii Europene”,