Schimbare de reguli pentru reînnoirea vizelor. Ambasada SUA la București, anunț important pentru cei care vor să ajungă peste Ocean

Schimbare de reguli pentru reînnoirea vizelor. Ambasada SUA la București, anunț important pentru cei care vor să ajungă peste Ocean

Ambasada SUA la București schimbă regulile pentru cei care vor să își reînnoiască vizele pentru călătoriile peste Ocean. Iată ce trebuie să știi!

Informații de ultim moment și extrem de importante pentru cei care vor să ajungă peste Ocean vin acum direct de la Ambasada SUA la București.

Este vorba despre cei care vor să își reînnoiască vizele fără a avea nevoie de interviu. Pe ei îi vizează noua schimbare. Mai exact, începând de astăzi, 2 septembrie 2025, sunt restrânse categoriile de persoane care beneficiază de această facilitate, de a obține o nouă viză fără a trece printr-un interviu în prealabil.

Citește și: Mii de români riscă să fie deportați în orice moment din SUA

Concret, doar următoarele categorii de solicitanţi vor fi scutiţi de interviul pentru reînnoirea vizei, după cum urmează:

- solicitanţii de vize diplomatice sau oficiale;

- solicitanţii de vize A-1, A-2, C-3 (cu excepţia însoţitorilor sau angajaţilor personali ai funcţionarilor acreditaţi), G-1, G-2, G-3, G-4, NATO-1 până la NATO-6 sau TECRO E-1;

No ad for you

- solicitanţii care îşi reînnoiesc vizele B-1, B-2, B1/B2 emise cu valabilitate maximă sau permisul de trecere a frontierei (Border Crossing Card pentru cetăţenii mexicani) expirate în ultimele 12 luni şi care aveau vărsta de cel puţin 18 ani la momentul aprobării vizei anterioare.

Însă, pentru cea din urmă categorie, trebuie menționat faptul că regula se aplică doar dacă îndeplinește anumite criterii, precum: să depună cererea în ţara lor de cetăţenie sau de reşedinţă; să nu li se fi refuzat niciodată o viză (cu excepţia cazului în care un astfel de refuz a fost depăşit sau s-a

renunţat la el) şi să nu aibă nicio neeligibilitate aparentă sau potenţială.

Citește și: România, exclusă din programul Visa Waiver. Decizia de ultim moment a administrației Trump

De asemenea, mai trebuie menționat faptul, conform Departamentului de Stat, că funcţionarii consulari pot solicita în continuare interviuri în persoană, de la caz la caz, din orice motiv.

Totodată, pentru o călătorie sigură, oficialii SUA de la București recomandă călătorilor să consulte site-urile ambasadelor şi consulatelor înainte de toate, pentru informaţii mai detaliate și sigure cu privire la cerinţele şi procedurile

de solicitare a vizelor şi pentru a afla mai multe despre starea de funcţionare şi serviciile ambasadei sau consulatului.


Autor

Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.

Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri