Vineri, într-un mesaj postat pe Facebook, senatorii PSD i-au cerut lui Radu Miruță să se retragă „imediat și definitiv” de la conducerea Ministerului Apărării.
Grupul senatorilor social-democrați îi cere lui Radu Miruță, care conduce interimar Ministerul Apărării, să „se retragă imediat şi definitiv din funcţia din care a fost deja demis”.
„Condamnăm cu fermitate evenimentele inacceptabile care au avut loc la Galaţi şi care demonstrează, încă o dată, ce se întâmplă atunci când iresponsabilitatea primează în faţa siguranţei cetăţenilor. Nu este prima dronă care violează spaţiul aerian, iar la nivelul statelor NATO din vecinătatea Ucrainei astfel de evenimente s-au întâmplat frecvent, dar vecinii noştri s-au adaptat rapid pentru a preveni astfel de riscuri: Estonia, Polonia.
Aleșii PSD din Senat l-au criticat pe Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării, pe care nu îl consideră potrivit pentru a conduce un portofoliu atât de important.
„Personaje precum Miruță sau Moșteanu nu mai au ce căuta la conducerea unor structuri atât de complexe, unde este nevoie urgentă de profesioniști”, au mai transmis senatorii PSD în mediul online.
Radu Miruță: „De 5 luni, de când sunt ministru, înzestrarea Armatei este prioritatea mea numărul 1”
Radu Miruță a spus vineri dimineață că a discutat la telefon cu secretarul general NATO, Mark Rutte, în urma incidentului de la Galați. Oficialul a făcut mai multe precizări cu privire la evenimentul de noaptea trecută.
„Da, era o dronă Geran 2. Da, a fost descoperită și urmărită pe radarul nou instalat în zona Galați, după incidentul de acum două săptămâni. Da, avioanele de vânătoare au avut autorizație de tragere.
Da, avem nevoie de mai multe sisteme de apărare antiaeriană de la sol, pe care nu le avem pentru că, de la începutul războiului din Ucraina, cine a avut decizia asta nu a luat-o. De 5 luni, de când sunt ministru, înzestrarea Armatei este prioritatea mea numărul 1 și față de situația de dinainte acum avem pentru prima oară în SAFE 8 sisteme de apărare antidronă. Suntem în contact permanent și lucrăm deja la măsuri suplimentare pentru întărirea securității pe Flancul Estic. O parte dintre aceste măsuri vor fi anunțate în următoarele ore”, a spus Miruță, într-o postare publicată pe Facebook.