VIDEO Sute de spitale intră în grevă de avertisment. Ce revendicări cer medicii

Peste 540 de spitale intră luni în grevă de avertisment față de politicile economice și sociale ale Guvernului.

Medicii ies iar în stradă și își cer drepturile în intervalul orar 9:00–11:00. Luni, anunță cadrele medicale, se intră în grevă de avertisment.

Citește și: Se schimbă regulile pentru analizele gratuite. CNAS impune o nouă schemă de acordare a fondurilor

Medicii se revoltă 

Ceea ce înseamnă că vor fi asigurate doar urgențele și o treime din activitatea obișnuită a unității medicale, iar asta va face ca luni consultațiile de specialitate, tratamentele și operațiile programate în intervalul protestului să fie amânate.

Și dacă după greva de luni medicii nu obțin ce doresc, se anunță pentru data de 28 iulie grevă generală, adică blocarea activității medicale pe o perioadă nedeterminată. Timp în care doar urgențele vor fi asigurate.

„Sistemul sanitar este sub asediu de câțiva ani. Avem posturile blocate, iar colegilor mei li s-a limitat accesul la indemnizația de hrană și la voucherele de vacanță.

No ad for you
"Pe 20 iulie, între orele 09:00 și 11:00, vom opri activitatea în cadrul grevei de avertisment, să știți că este una dintre cele mai grele decizii pe care am fost nevoiți să o luăm. Nu protestăm împotriva pacienților. Protestăm pentru ca spitalele să rămână capabile să vă îngrijească în siguranță. Un sistem fără suficient personal, cu angajați epuizați și suprasolicitați, nu pune în pericol doar cadrele medicale, ci și pe dumneavoastră cei care aveti cea mai mare nevoie de noi. De
aceea, vă rugăm respectuos ca, dacă problema medicală nu reprezintă o urgență, să evitați prezentarea în unitățile sanitare din județul Buzău în intervalul 09:00–11:00 și, pe cât posibil, să vă programați după ora 11:00. În tot acest timp, urgențele vor beneficia în continuare de asistența medicală prevăzută de lege”, a declarat Iulian Pope, președintele federației Sanitas.

Citește și: Măsurile Guvernului Bolojan înfurie sindicaliștii din educație și sănătate. Profesorii și sectorul sanitar pregătesc greva generală

Medicii au anunțat încă din iulie că vor ieși în stradă și iată ce vor să rezolve prin această grevă. Acestea sunt revendicările cerute de cadrele medicale:

  • - restabilirea drepturilor salariale prevăzute de Contractul Colectiv de Muncă nr. 1480/11.09.2023, afectate de OUG nr. 7/2026;
  • - anularea reducerii sporurilor şi a zilelor de concediu suplimentar impuse prin OUG nr. 36/2025;
  • - acces nediscriminatoriu la indemnizaţia de hrană şi la voucherele de vacanţă, indiferent de plafonarea introdusă prin Legea nr. 141/2025
  • reluarea dialogului real, stabilirea unor coeficienţi de salarizare corespunzători pentru personalul din sănătate şi asistenţă socială, menţinerea sporului de tură la 15%, menţinerea sporului de 100% pentru muncă în weekend şi sărbători legale, reintroducerea sporului pentru condiţii de muncă, includerea personalului TESA în aceeaşi anexă de salarizare, alinierea salariilor din asistenţa socială la nivelul sectorului sanitar neclinic.

Autor

Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.

Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri
Parteneri