Stiri Actuale
VIDEO Furnizorii pregătesc noile prețuri la gaze. Anul nou aduce scumpiri semnificative pentru consumatorii casnici
Începând cu 1 aprilie 2026, piața gazelor naturale din România va fi liberalizată, iar plafonarea prețurilor, aplicată din 2022 la nivelul de 0,31 lei pe kWh, va fi eliminată.
Această schimbare anunță o creștere importantă a facturilor pentru consumatorii casnici, care deja resimt presiunea scumpirilor repetate.
Mai mulți furnizori au început să publice ofertele pentru perioada post-liberalizare, iar prețurile afișate îi îngrijorează pe români. De exemplu, o factură tipică de 235 de lei...