Trei persoane din Constanța au fost trimise în judecată pentru trafic de migranţi

Trei persoane au fost trimise în judecată pentru trafic de migranţi

  Trei persoane au fost trimise în judecată pentru trafic de migranţi    

(Sursa foto: istockphoto)

Pentru transportarea unui migrant ilegal de la Cernavodă către PTF Nădlac, şoferul unui microbuz a primit 1.000 de euro.

Trei persoane au fost trimise în judecată pentru trafic de migranţi, fapte petrecute în perioada mai- iunie, în schimbul a mii de euro, a informat, vineri, Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa.

Inculpații se află în arest preventiv şi control judiciar

„Probatoriul administrat în cauză până în prezent a relevat, că în perioada mai- 10 iunie, inculpatul O.A. l-a preluat pe migrantul ilegal A.M.,

i-a facilitat cazarea în localitatea Mircea Vodă, apoi a intermediat cu inculpatul M.A. (căruia i-a şi plătit efectiv suma de 2.000 euro, bani proveniţi de la A.M.), transportul migrantului pe teritorului României din Mircea Vodă până la vama Nădlac, în scopul trecerii ilegale a frontierei de stat a României", se arată într-un comunicat de presă transmis de Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa.

Citeste si: VIDEO| Bolid de lux confiscat în Portul Constanța. Ce au descoperit oamenii legiii

1000 de euro pentru transportul unui singur migrant

„Inculpatul M.A., la data de 10 iunie, în schimbul sumei de 3.000 euro, din care a primit efectiv pentru sine suma de 1.000 euro, şi pentru inculpatul O.F. suma de 1.000 euro, l-a preluat pe migrantul ilegal A.M. din localitatea Mircea Vodă, apoi l-a predat şoferului său O.F., şi a dispus acestuia să-l transporte pe teritoriul României, până la vama Nădlac.

Inculpatul O.F., în schimbul sumei de 1.000 euro, bani pe care i-a primit efectiv, l-a preluat pe migrantul ilegal A.M., şi apoi a condus microbuzul în care se afla migrantul, din Cernavodă spre vama Nădlac, unde a fost prins de organele de poliţie", se mai spune în comunicat.

Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa a lucrat împreună cu organele de cercetare ale poliţiei judiciare din cadrul Gărzii de Coastă şi a beneficiat de sprijinul Direcţiei de Operaţiuni Speciale, structurile subordonate şi, în special, Brigada de Operaţiuni Speciale Constanţa, potrivit Agerpres.

Citeste si: Guvernul a alocat 476,5 milioane de lei pentru acoperirea unor cheltuieli din 105 unităţi administrativ-teritoriale


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...