Un bărbat a amenințat că își dă foc. Polițiștii au intervenit la timp

Un bărbat a amenințat că își dă foc. Polițiștii au intervenit la timp

(Sursa foto: PixaBay)

Un bărbat din Vâlcea și-a stropit hainele cu benzină și a amenințat că își va da foc. Din fericire, doi poliţişti şi doi jandarmi au intervenit și l-au oprit pe bărabtul de 56 de ani de la gestul său.

Bărbatul din comuna vâlceană şi-a stropit hainele cu benzină şi a ameninţat că îşi va da foc. Ulterior, acesta a fost transportat la Spitalul Judeţean Vâlcea cu o ambulanţă, pentru îngrijiri amănunțite.

Salvat la timp de forțele de ordine

Conform primelor informații transmise, bărbatul în cauză ar fi cunoscut cu probleme psihice şi a mai fost internat în trecut. Nu se știe încă motivul pentru care acesta a intenţionat să recurgă la un astfel de gest.

Citește și: O româncă plecată la muncă în Italia a rămas fără 14.000 de euro după ce s-a îndrăgostit de un bărbat

Astfel, forţele de ordine  au abordat situaţia cu profesionalism, încercând să stabilească o comunicare eficientă cu bărbatul în cauză, în scopul de a-l convinge să renunţe la gestul extrem.

În timp ce se dialoga cu bărbatul, un jandarm şi un alt poliţist s-au deplasat într-o altă zonă a locaţiei, având în vedere că acesta nu îi observa şi profitând de această oportunitate, aceştia s-au apropiat discret prin spatele bărbatului, reuşind să-l imobilizeze”
, arată comunicatul de presă al IPJ Vâlcea.

Citește și: VIDEO- Reacția Europol în cazul bărbatului împușcat pe stradă de doi polițiști. Cei doi bărbați, suspectați de furt de lemne: „Au devenit recalcitranți”

La fața locului a sosit şi un echipaj de ambulanţă care l-a preluat pe bărbat şi l-a transportat la Spitalul Judeţean Vâlcea pentru evaluare şi asistenţă medicală de specialitate.


Editor web

Laura are 23 de ani și este din Suceava. A terminat facultatea de jurnalism în 2022 si va urma un master.

Face parte din echipa stirilekanald.ro din martie 2022.

Este o fire ambițioasă, creative, pasionată de frumos, sensibilă, dar și puternică.

”Sunt recunoscătoare pentru tot ceea ce am zi de zi. Am ajuns aici datorită faptului ca îmi place să scriu”

Îți Recomandăm Și...
Parteneri