1 din 2 | Un copil de 5 ani a ajuns la spital cu arsuri după ce a dat foc unui bidon cu motorină și ulei
2 din 2 | Un copil de 5 ani a ajuns la spital cu arsuri după ce a dat foc unui bidon cu motorină și ulei
Poliţiştii din Neamţ au deschis o anchetă după ce un copil în vârstă de cinci ani lăsat nesupravegheat în curtea casei a dat foc unui recipient cu combustibil. Reprezentanţii Direcţiei de Protecţia Copilului vor face şi ei verificări în acest caz.
Un copil în vârstă de 5 ani din localitatea Dochia a suferit arsuri după ce a dat foc unui bidon cu motorină și ulei. Reprezentanţii Serviciului de Ambulanţă Judeţean Neamţ au precizat că minorul a suferit arsuri de gradele 1 şi 2 la nivelul feţei.
Copilul era nesupravegheat
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Neamţ a anunţat, joi, 23 martie, că poliţişti din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Săvineşti au fost sesizaţi de către o femeie de 35 de ani, despre faptul că fiul acesteia, în vârstă de 5 ani, prezintă arsuri.
Citește și: Doi jandarmi au fost răniți de același glonț după ce arma unuia dintre ei s-a descărcat
Potrivit unui comunicat transmis de IPJ Neamţ, copilul era lăsat nesupravegheat în curtea casei în momentul în care s-a produs incidentul.
Citește și: Un pod dintre Olt și Vâlcea a fost închis, după ce mai multe bucăți din el au căzut. Pericol de prăbușire
”Din verificările efectuate la fața locului s-a stabilit că în jurul orei 16:00, un minor de 5 ani, ar fi dat foc unui recipient în care s-ar fi aflat un amestec de combustibil, suferind arsuri la nivelul feței. La momentul producerii evenimentului minorul s-ar fi aflat singur în curtea imobilului locuinței, mama acestuia fiind implicată în activități casnice”, a transmis IPJ Neamţ.
Polițiștii au sesizat și Protecția Copilului
Copilul a fost a fost preluat de un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă și transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe Piatra-Neamţ, de unde s-a realizat transferul la Spitalul Clinic de Urgenţă pentru Copii "Sfânta Maria" din Iaşi.
Citește și: Un grup de prieteni, salvați din mijlocul oceanului după ce o balenă ucigașă le-a scufundat barca
Cercetările continuă în cadrul unui dosar penal cu acuze de vătămare corporală din culpă.
A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.
”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.
Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:
”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.