Una dintre cele mai mari rafinării de petrol din Rusia, atacată cu drone. Alt atac aerian a avut loc și în orașul rus Tver. Șapte persoane au fost rănite
Rafinăria Slavneft-YANOS din Iaroslavl, una dintre cele mai importante din Rusia, a fost lovită de un atac cu drone în timpul nopții de joi.
Localnicii au auzit cel puțin șapte explozii, iar ulterior s-au raportat incendii la rafinăria Slavneft-YANOS, care se află la peste 700 de kilometri de granița cu Ucraina, potrivit declarațiilor oficiale și rapoartelor de pe canale locale Telegram.
Atacul asupra instalației a fost confirmat de serviciile de informații open source (OSINT), iar Guvernatorul Iaroslavlului, Mihail Yevrayev, a atras atenția supra amenințărilor cu drone existente în regiune.
Uzina Slavneft-YANOS produce benzină, motorină și combustibil pentru avioane și are o capacitate de 15 milioane de tone de țiței pe an.
Și alte zone au fost vizate. Cel puțin șapte persoane au fost rănite în noaptea de joi spre vineri în orașul Tver, unde o dronă a explodat în apropierea unui bloc, au transmis oficialii locali și canale de Telegram din zonă.
Vitali Korolev, guvernatorul interimar al regiunii, spune că toți răniții au fost duși la spital și a precizat că evacuarea locuitorilor este în curs. În acest sens, autoritățile pregătesc adăposturi temporare pentru persoanele care au rămas fără case. Kyiv Independent a precizat că Ucraina nu a comentat incidentul, iar informațiile nu au putut fi verificate.