Marcel Ciolacu a spus că nu va susține public niciun candidat.
Liderul PSD, Marcel Ciolacu, a cărui demisie din funcția de premier a fost depusă în această dimineață la Palatul Cotroceni, și-a anunțat decizia încă de aseară. Fostul premier și-a motivat public hotărârea, prin eșecul înregistrat la alegerile de acum două zile
Marcel Ciolacu a spus despre coalația de guvernare că nu are legitimitate în componența actuală.
Citește și: VIDEO Cătălin Predoiu este noul premier interimar al României
„Am luat decizia de a nu susține public niciunul dintre candidații din turul doi. Fiecare simpatizant al PSD va vota după cum dorește, după propria conștiință”, a mai spus Marcel Ciolacu.
Sunt mai multe voci din PSD care cer demisia lui Marcel Ciolacu de la șefia partidului și care doresc să vină oameni noi în fruntea formațiunii politice.
Se vehiculează mai multe nume care ar putea prelua șefia PSD, dar nu este nimic concret în acest moment.