VIDEO- Educătoarea agresivă de la grădinița din Popești Leordeni a fost plasată sub control judiciar

Educatoare de 24 de ani, filmată în timp ce țipa la cei mici, la grădinița din Popești Leordeni, a fost plasată sub control judiciar, pe o perioadă de 60 de zile.

"Educatoarea de 24 de ani înregistrată în timp ce țipa și lovea copiii pe care îi avea în grijă a fost pusă astăzi sub control judiciar. După ce săptămâna aceasta au avut loc audieri atât cu părinții care și-au dus acolo, anchetatorii bănuiesc și alți angajați ai centrului că s-ar fi comportat la fel cu cei mici", a transmis Cristian Sabbagh.

Educatoarea bătăușă a fost lăsată în libertate?

După ce și-a petrecut o noapte în arest, educatoarea de la grădinița fantomă din Popești Leordeni, acuzată de mai mulți părinți că jignea și umilea copiii, a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile.

Femeia este bănuită de săvârșirea a 10 infracțiuni de purtare abuzivă și rele tratamente aplicate minorilor. Iar cercetările în acest caz continuă.

"Polițiștii s-au reîntors la Centrul educațional din Popești Leordeni să verifice camerele de supraveghere.

În urma probelor, vor stabili dacă și alte educatoare din această grădiniță au avut un comportament necorespunzător față de copii", a transmis Alexandra Cosman, reporter Știrile Kanal D.

"Ăla mă umple pe mine de draci. Să vezi ce bătaie îi dau astăzi! Stănică, vezi! Și eu sunt plină de nervi. Așa am nervi de luni, din plin. De la prima oră de când am deschis ochii", țipa educatoarea la cei mici.

Pe înregistrările primite de la părinți se aud și vocile altor persoane adulte despre care se crede că ar fi tot angajați ai centrului- care le-ar fi oferit copiilor același tratament.

Activitatea centrului educațional privat a fost suspendată pe o perioadă nedeterminată pentru mai multe nereguli. Firma nu deținea nici analiză de risc la securitate fizică, nici casă de marcat, deși încasa plăți în numerar.

Centrul a fost amendat cu 30.000 lei de polițiștii serviciului de combatere a criminalității economice.

Citește și: VIDEO- Problemele din adăposturile de animale. Cum ar putea fi salvați maidanezii?


Reporter

„Încă din liceu știam ce-mi doresc să fac atunci când “o să fiu mare”. Așa că mi-am urmat visul. Am făcut facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării la Universitatea din București, apoi am continuat cu masterul, tot la aceeași facultate.

Visul a început să prindă contur abia când m-am angajat. Am început cu presa scrisă și ulterior mi-am făcut curaj să apar și în fața camerei. Aici am învățat, de fapt, ce înseamnă meseria de jurnalist și cât de importantă este relația pe care o ai cu oamenii din jurul tău.

Acum m-am reîntors la școală. În prima zi de cursuri o să fiu acolo, printre elevi, dar și atunci când se iau decizii importante pentru viitorul lor. Fac materiale pe educație, dar urmăresc și trendurile din social media... mai ales că ne petrecem o bună parte din timp cu telefonul în mână”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri