VIDEO - Masacru la Cernihiv. Rușii au atacat cu rachete în timp ce oamenii mergeau la biserică: „O sâmbătă obişnuită, pe care Rusia a transformat-o într-o zi de durere şi pierdere"

Masacru la Cernihiv. Rușii au atacat cu rachete în timp ce oamenii mergeau la biserică: „O sâmbătă obişnuită, pe care Rusia a transformat-o într-o zi de durere şi pierdere"

(Sursa foto: X)

O nouă zi neagră pentru ucraineni. Mai multe persoane au fost ucise, iar 37 au fost rănite, în urma unui atac rusesc. Aceștia mergeau la biserică. Volodimir Zelenski și-a arătat durerea față de masacrul petrecut în orașul ucrainean.

Mai multe persoane au fost ucise, iar 37 au fost rănite, după ce o rachetă rusă a lovit piața centrală din Cernihiv, Ucraina, potrivit Ministerului de Internet de la Kiev.

Oamenii se ducea la biserică în acel timp. 11 dintre răniți sunt copii.

"O rachetă rusească a lovit chiar în centrul oraşului, în Cernihivul nostru, o piaţă, universitatea politehnică, un teatru. 

O sâmbătă obişnuită, pe care Rusia a transformat-o într-o zi de durere şi pierdere",  a spus Zelenski, potrivit news.ro

Citește și: S.U.A a aprobat transportul de rachete F-16s către Ucraina. Kajsa Ollongren, ministru olandez: "Rămânem într-un contact apropiat cu partenerii europeni pentru a decide următorii pași"

„Pentru ca viața să câștige, Rusia trebuie să piardă acest război”

Volodimir Zelenski și-a arătat durerea față de victimele rușilor.

„Iată ce înseamnă să trăieşti lângă un stat terorist.

Acesta este lucrul împotriva căruia ne unim întreaga lume”, a scris Zelenski şi pe X, fostul Twitter.

"O rachetă rusească a lovit chiar în centrul oraşului, în Cernihivul nostru, o piaţă, universitatea politehnică, un teatru.  O sâmbătă obişnuită, pe care Rusia a transformat-o într-o zi de durere şi pierdere",  a spus Zelenski, potrivit news.ro

Citește și: S.U.A a aprobat transportul de rachete F-16s către Ucraina. Kajsa Ollongren, ministru olandez: "Rămânem într-un contact apropiat cu partenerii europeni pentru a decide următorii pași"

„Pentru ca viața să câștige, Rusia trebuie să piardă acest război”

Volodimir Zelenski și-a arătat durerea față de victimele rușilor.

„Iată ce înseamnă să trăieşti lângă un stat terorist. Acesta este lucrul împotriva căruia ne unim întreaga lume”, a scris Zelenski şi pe X, fostul Twitter.

Oferiţi Ucrainei instrumente suplimentare pentru a proteja viaţa. Pentru ca viaţa să câştige, Rusia trebuie să piardă acest război",  a adăugat Zelenski, în timpul vizitei sale în Suedia.

Într-o înregistrare video se văd resturile împrăștiate în piața din fața teatrului regional. Mașinile parcate au fost grav avariate. În videoclip se vede și un cadavru, în interiorul unei mașini.

Rusia a început să atace tot mai des cu rachete și drone orașele din Ucraina aflate mai departe de linia frontului.

Citește și: Kim Jong Un începe pregătirile de război. El a solicitat creșterea producției de rachete: „Nivelurile calitative ale pregătirilor de război depind de dezvoltarea industriei de muniţii”

Rușii au invadat Cernihivul după începerea ostilităților la începutul anului 2022. După retragerea Rusiei din nordul Ucrainei, regiunea a fost ferită de atacuri de amploare, iar cele mai grele lupte s-au dat în estul și sudul țării.


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri