Mini-cozonacii sunt un desert nou, special pentru cei care vor să guste din când în când ceva dulce. Iată cum este preparat acest desert și cât ajunge să coste.
„V-ați gândit vreodată să încercați mini-cozonacii? Aceștia sunt noua invenție a cofetarilor, care s-au gândit la pofticioșii care își doresc din când în când doar o felie de dulce, nu tot produsul. Cum arată acești mini-cozonaci și ce umpluturi au, ne spune colega mea, Ellvira Costache”, a transmis Simona Pătruleasa, prezentatoarea Știrilor Kanal D.
Mini-cozonacii, vedetele dulciurilor
Ellvira Costache: O am alături de mine pe Anca Vasilescu, cofetar, care ne va spune mai multe despre aceste bunătăți.
Anca Vasilescu: Ideea a pornit de la iubirea mea față de cozonaci, de aluatul acesta de cozonac, care pentru mine înseamnă copilărie. Ei au pornit de la ideea aluatului de cozonac, dar, totuși, crema de vanilie fiind preferata mea, am zis să facem un cozonac care poate fi savurat în perioada anului, nu neapărat doar de sărbători.
Ellvira Costache: Aș vrea să încercăm și noi.
Anca Vasilescu: Crema de vanilie este o cremă patiseră, lucrată artizanal, doar din ingrediente naturale.
Aceasta conține ou, lapte, e o cremă așa cum trebuie făcută normal și pe deasupra are o cremă fină de ciocolată.Ellvira Costache: Cam cât ar trebui să scoatem din buzunar pentru așa bunătate?
Anca Vasilescu: 22 de lei. Acesta este prețul unui mini-cozonac.
„Iată câteva dintre principalele subiecte ale zilei”- Este o frază care pe mine m-a fascinat.
Sunt Ellvira Costache, reporter al Știrilor Kanal D şi încă din adolescență mi-am dorit să lucrez în mass-media. Întotdeauna m-a încântat ideea de a le transmite oamenilor ceea ce este nou.
Am absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universităţii Bucureşti în anul 2021. Am făcut practică o perioadă la radio. Apoi m-am angajat într-o televiziune de ştiri, unde am învaţat multe lucruri legate de profesia de jurnalist de la: a scrie corect o ştire până la căutarea celei mai bune întrebări.
Profesia de reporter este o adevărată provocare pentru simplul fapt că nicio zi nu seamănă cu alta.