Consiliul pentru Pace reprezintă o platformă globală la care lideri din întreaga lume au fost invitați să se alăture, în vederea identificării unor soluții durabile pentru conflictele internaționale.
Președintele României, Nicușor Dan, va participa săptămâna aceasta la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, o inițiativă lansată de Donald Trump, care are ca scop rezolvarea conflictelor globale. Evenimentul va avea loc la Washington, pe 19 februarie, iar România va fi prezentă în calitate de observator.
Inițial, participarea României la această reuniune a fost incertă, din cauza unor discuții purtate cu partea americană. Totuși, în urma unui anunț oficial făcut chiar de președintele Nicușor Dan, s-a confirmat prezența țării noastre la eveniment. Șeful statului a subliniat că România a căutat întotdeauna soluții pentru încetarea conflictului din Fâșia Gaza și a sprijinit populația civilă afectată.
Pe lângă România, și Italia va participa ca observator, conform declarațiilor făcute de premierul Giorgia Meloni.