Primăvara aduce la Timișoara un spectacol natural deosebit, iar orașul de pe malul Begăi devine, ca în fiecare an, o destinație de neratat pentru iubitorii de natură și fotografie.
Cireșii japonezi au înflorit spectaculos în spatele Catedralei Mitropolitane, transformând o alee de aproximativ un kilometru într-un adevărat „tunel al iubirii” și cel mai instagramabil loc din oraș.
Citește și: VIDEO Spectacolul cireșilor înfloriți din Tokyo
Aleea cu cireși japonezi atrage atât localnici, cât și turiști din țară și străinătate, care vin să se plimbe și să surprindă imagini memorabile pentru rețelele de socializare.
Timișoara, cunoscută drept orașul florilor, pune la dispoziția vizitatorilor un site dedicat – Visit Timișoara – unde se poate urmări calendarul înfloririi plantelor și florilor din oraș. În această perioadă, pe lângă cireșii japonezi, pot fi admirate și magnoliile înflorite, iar în scurt timp vor începe să înflorească și lalelele, oferind astfel un nou spectacol al naturii.
Citește și: VIDEO Spectacol oferit de înflorirea cireșilor
„Contrar domeniului în care activez, nu îmi place să vorbesc despre mine. Prefer ca oamenii să ajungă să mă cunoască prin munca mea și prin interacțiunea directă. Iar de cele mai multe ori nu îmi place să fiu prea cunoscută, ca să zic așa. Clișeul „fac ceea ce am visat" se aplică la mine. Am știut din liceu că vreau să fiu jurnalist, de când mă ocupam cu gazeta clasei și am luptat pentru asta. Am lucrat la radio, televiziune locală și apoi națională. Am 35 de ani și încă fac job-ul acesta cu drag. Fiecare zi e realmente o provocare, o noutate și o ocazie să învăț și văd alte lucruri. Sunt mereu cu zâmbetul pe buze, sunt ambițioasă, am un caracter puternic și sunt foarte determinată în ceea fac. Îmi place să socializez, să stau la cafea , sa povestesc cu prietenii și îmi place să fiu înconjurată de iubire”.