Cazul tragic al fetiței de 2 ani care a murit pe scaunul stomatologului în timpul unei anestezii generale a scos la iveală numeroase probleme din sistemul medical românesc și a determinat autoritățile să ia măsuri urgente pentru prevenirea unor astfel de situații pe viitor.
Procurorii și reprezentanții Colegiului Medicilor așteaptă raportul toxicologic pentru a stabili cu exactitate vinovățiile în acest caz. Ancheta disciplinară, condusă de Colegiul Medicilor, va analiza modul în care a fost evaluat copilul înainte de administrarea anesteziei profunde, precum și decizia de a efectua această procedură. Până la clarificarea acestor aspecte, cele două doctorițe implicate – stomatologul și anestezista – își pot continua activitatea profesională.
Mulți medici au sărit în apărarea doctorițelor anchetate, subliniind dificultățile și stresul la care sunt supuși profesioniștii din domeniul medical.
Un aspect esențial scos în evidență de această tragedie este lipsa unor servicii stomatologice de urgență bine organizate și dotate în spitalele publice.
Arafat a subliniat gravitatea situației, menționând că județul nu dispune de un serviciu de stomatologie de urgență, ceea ce a generat dificultăți majore, inclusiv în perioada pandemiei.
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că lucrează la un proiect de lege care va impune condiții mult mai stricte pentru efectuarea anesteziilor generale în cabinetele stomatologice, atât în sectorul public, cât și în cel privat. Noile reglementări vor include cerințe dure privind infrastructura minimă necesară, cum ar fi posturi de supraveghere post-anestezică, aparate de anestezie, monitoare pentru funcții vitale și surse de oxigen, pentru a putea interveni prompt în caz de complicații.
De asemenea, se dorește dezvoltarea cabinetelor stomatologice în spitalele publice, în regim de spitalizare de zi, pentru a asigura intervenții sigure sub anestezie generală.