Avertismentul unui miliardar american: Invazia din Ucraina ar putea marca începutul celui de-al Treilea Război Mondial

Avertismentul unui miliardar american: Invazia din Ucraina ar putea marca începutul celui de-al Treilea Război Mondial

(Sursa foto: arhivă)

Există posibilitatea ca invazia rușilor din Ucraina să fi marcat începutul celui de-al ”Treilea Război Mondial”, în contextul în care ”civilizaţia ar putea să nu mai supravieţuiască”, pe motiv că războiul a trecut în plan secund ameninţările mondiale, precum pandemiile, schimbările climatice şi lupta împotriva unui conflict nuclear, este avertismentul miliardarului american George Soros, citat de CNN.

Miliardarul şi filantropul de origine maghiară George Soros a vorbit marţi în fața participanţilor la Forumul Economic Mondial de la Davos, Elveţia, unde le-a transmis un mesaj dur.

Citeste si: Bilanţul tragic al deceselor din Mariupol, după 3 luni de război. Mii de ucraineni au murit nevinovați: ,,Un oraş al fantomelor”

”Chiar şi atunci când luptele se opresc, aşa cum trebuie să se întâmple în cele din urmă, situaţia nu va reveni niciodată”  la cum era înainte, a avertizat George Soros, miliardarul american în vârstă de 91 de ani.

Gerorge Soros, mesaj cutremurător despre supraviețuirea civilizației

Acesta a avertizat că ”civilizaţia ar putea să nu mai supravieţuiască”, pe motiv că alte ameninţări mondiale, precum pandemiile, schimbările climatice, lupta împotriva unui conflict nuclear, menţinea instituţiilor mondiale au fost trecut în plan secund pe fondul războiului din Ucraina.

Citeste si: Țara care declară stare de urgență din cauza războiului din Ucraina, după 3 luni de la declanșarea invaziei armatei ruse

După evenimentele din 11 septembrie, a atras atenția acesta, situaţia a luat o întorsătură în mod nefavorabil pentru societăţile deschise, potrivit lui Soros.

George Soros atrage atenția că regimurile represive sunt în ascensiune

Drept urmare, ” regimurile represive sunt acum în plină ascensiune, iar societăţile deschise sunt sub asediu”, a mai punctat miliardarul american.

Citeste si: Rusia interzice străinilor să mai folosească mamele sale surogat

”Astăzi, China şi Rusia reprezintă cea mai mare ameninţare pentru societatea deschisă”, a atenționat Soros.

Fostul administrator de fonduri speculative, care este în prezent preşedintele Soros Fund Management LLC şi fondator al Open Society Foundations, este renumit pentru faptul că şi-a folosit averea cu scopul de a ajuta la promovarea societăţilor deschise şi la crearea democraţiilor incluzive în care guvernele sunt trase la răspundere.

Citeste si: Război în Ucraina, ziua 91: Campania militară a Rusiei a intrat în cea mai activă fază


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri