Cursurile a 4 clase din 4 unităţi de învăţământ de învăţământ din municipiul Buzău au fost suspendate până luni după confirmarea mai multor cazuri de gripă în rândul copiilor.
Potrivit medicului epidemiolog Carmen Scântei din Direcţia de Sănătate Publică Buzău, cursurile au fost suspendate la o clasă pregătitoare de step by step de la Şcoala numărul 15 din oraş, la o clasă de-a doua de la Şcoala numărul 1. Măsuri similare au fost dispuse la Colegiul Eminescu, pentru o clasă de-a unsprezecea, şi la Colegiul Hasdeu, unde elevii unei clase a douăsprezecea s-au îmbolnăvit în număr mare.
Este o măsură fără precedent, spun autorităţile de sănătate publică, determinată de numărul mare al cazurilor de gripă confirmate la testele rapide.
”Am avut permanent o oglindă a situaţiei critice din anumite zone, iar în ultimă instanţă am decis chiar suspendarea cursurilor pe clasă la nivelul a patru şcoli din Buzău.
Citeste si: Prognoza meteo 20 februarie! Se strica vremea! Ce temperaturi vom avea in Bucuresti si in tara!
Buzău: Cursuri suspendate din cauza gripei la clase din două şcoli generale şi de la două licee din oraş
La nivelul judeţului Buzău, se înregistrează un număr foarte mare de viroze respiratorii, pneumonii şi gripe.
Potrivit epidemiologilor DSP Buzău, ultimele raportări arată că săptămâna trecută peste 4.500
de buzoieni au ajuns la medic şi au fost diagnosticaţi cu infecţii acute ale căilor respiratorii superioare. În perioada similară a anului trecut, erau 1.911 de cazuri de viroze. Pneumonii au fost 940 faţă de de 645, în perioada similară a anului trecut. Unii dintre ei au şi ajuns la spital şi au fost internaţi, având forme severe de boală.
În ceea ce priveşte gripa, săptămâna trecută au fost diagnosticaţi 122 de buzoieni, faţă de 4 câţi erau în perioada similară a anului trecut.
”Sunt gripe diagnosticate clinic sau cu teste rapide, până la această dată pe tot sezonul avem 532 de îmbolnăviri din care 4 confirmate cu teste de certitudine, există tendinţa ca foarte multe viroze respiratorii să fie înregistrate la gripă, de aceea tot timpul discutăm cu colegii
Conform sursei citate, la nivelul judeţului Buzău, acoperirea vaccinală este de 20 la sută, procentul fiind nesatisfăcător şi unul care nu asigură ”liniştea epidemiologică”.
Citeste si: VIDEO| Peste 100 de români, blocați pe aeroportul din Valencia: „Ne tratează ca pe nişte animale”