Canada va relua activitatea de poliție aeriană în România

Canada va relua activitatea de poliție aeriană în România

(Sursa foto: hotweek.ro)

Canada va relua activitatea de poliție aeriană în România în iulie, a afirmat ministrul de Externe, Bogdan Aurescu.

Miniștrii de externe român și canadian, Bogdan Aurescu și Melany Joly, au susținut o conferință comună de presă.

„Până în decembrie a fost desfăşurat un detaşament aerian canadian care a asigurat misiuni de poliţie aeriană.(...) Mă bucur să salut că, începând cu luna iulie a acestui an, Canada va relua această activitate de asigurare a misiunii de poliţie aeriană în teritoriul aerian al României cu un număr de avioane F-18 şi mă bucur să constat acest gest de solidaritate puternic din partea Canadei”,

a afirmat Aurescu.

Citeste si: Delegația din Ucraina a ajuns în Belarus pentru negocierile cu Rusia. Consilierul lui Zelenski: "Aceștia sunt barbarii secolului XXI"

Ministrul canadian spune că numărul de militari canadieni poate ajunge până la 200.

„Aducem şase CF-18 în România, pentru patrulă aeriană, începând din iulie. Aceste F18 vor fi acolo, cu personal militar care poate ajunge la 200 de persoane, anul acesta, în România”, a

No ad for you
arătat Melanie Joly.

Flancul Estic va fi consolidat, în contextul actual

Ministrul canadian a vorbit și despre implicarea țării sale în susținerea Flancului Estic, în contextul actual.

„Ne-am mărit prezenţa pe Flancul Estic, am pus o fregată la dispoziţia NATO şi suntem dispuşi să facem ce este nevoie pentru a ne asigura că întregul Flanc Estic şi în special România sunt bine protejate, în contextul în care am văzut ce a făcut războiul lui Putin în Ucraina, ţara dumneavoastră vecină”,

a punctat Melanie Joly.

Citeste si: Kremlinul cere ca Ucraina să recunoască Crimeea ca fiind parte a Rusiei

România și Canada sunt de acord cu alianțele și parteneriatele actuale și viitoare pentru consolidarea relației transatlantice. „Ne-am întâlnit astăzi la Bucureşti, în contextul agresiunii militare continue şi pe scară largă a Rusiei împotriva integrităţii teritoriale, s uveranităţii şi independenţei Ucrainei.(...)

Cu această ocazie, reiterăm hotărârea noastră de a menţine un contact strâns şi de a ne coordona în cadrul comunităţii extinse de aliaţi şi parteneri care împărtăşesc valori şi interese comune, uniţi în voinţa de a susţine ordinea internaţională bazată pe reguli, care este esenţială pentru menţinerea păcii şi securităţii mondiale şi pentru a proteja democraţia şi libertatea”, arată declaraţia.


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri