Caz șocant în Italia: Cristina a fost găsită moartă în casă. Soțul româncei este principalul suspect al polițiștilor
O româncă, Cristina în vârstă de 48 de ani, a fost găsită în data de 25 iunie fără suflare în apartamentul său din Genova, Italia. Procurorul care se ocupă de dosarul pentru ucidere voluntară l-a interogat pentru o lungă perioadă pe soțul victimei, care se afla în apartament cu ea și o colega de cameră la momentul în care românca s-a stins din viață.
„Locuiesc în această clădire de douăzeci de ani, la două etaje mai jos de apartamentul în care a avut loc tragedia. Probabil că luam prânzul când s-a întâmplat totul, dar nu s-a auzit nimic și în orice caz ar fi greu să aud zgomote suspecte la așa distanță. Dar pot spune că nici în ultimele săptămâni și luni nu detectasem nimic anormal, țipete sau ceva de genul”, a declarat un vecin de-al româncei decedate în apartamentul său din Italia.
Citeste si: Primarul din Argeș, acuzat că cerea favoruri intime la interviul de angajare
Lionor Moreira este rezident în via Orgiero 5, în blocul în care Cristina D, românca în vârstă de 48 de ani a fost găsită sâmbătă fărăr suflare. Procurorul care se ocupă de dosarul pentru ucidere voluntară l-a interogat pentru o lungă perioadă pe soțul victimei, care se afla în apartament cu ea și o colega de cameră la momentul în care românca s-a stins
Chiar soțul româncei a fost cel care a alarmat polițiștii. Bărbatul a susținut că și-a găsit soția moartă la întoarcerea acasă.
Autopsia Cristinei va avea loc astăzi
În timp ce oamenii legii efectuau cercetări la posibilul loc al crimei, un mic grup de vecini, care au cunoscut-o pe Cristina, s-au adunat pentru a cere explicații.
Nimeni nu știe cu exactitate ce s-a întâmplat în blocul în care locuiesc de ani de zile, decât o tânără se apropie de grup și mărturisește că îi cunoaște pe Cristina și pe soțul ei. Fata a explicat că i-a văzut pe cei doi recent în cartier." El în special", își amintește femeia, „a fost remarcat când a plimbat câinele, părea să fie atent la acel animal, nu păreau să fie probleme între ei.Locuitorii din zonă, și în special din imobilul în care a murit Cristina, au dezvăluit informații conform cărora ar fi existat maltratări, potențial legate de semnele de vânătăi găsite pe corpul victimei.
În timp ce oamenii legii de la Poliția Legală urcă la ultimul etaj pentru a cristaliza puținele urme disponibile până acum pentru cei care anchetează, șeful Mobile Stefano Signoretti și procurorul adjunct Gabriella Marino ajung la sediul poliției pentru a efectua cele mai importante audieri.
Autopsia, care va avea loc astăzi va putea oferi mai multe informații asupra cauzei care a dus la moartea Cristinei.
Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.
Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.
Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.