Caz șocant în SUA! Un bărbat este acuzat de tentativă de omor după ce a lovit în cap o femeie de peste 125 de ori doar pentru că era asiatică

Caz șocant în SUA! Un bărbat este acuzat de tentativă de omor după ce a lovit în cap o femeie de peste 125 de ori doar pentru că era asiatică

(Sursa foto: captură video)

Un bărbat din Statele Unite ale Americii a fost acuzat de tentativă de omor, considerată drept o crimă motivată de ură după ce a lovit o femeie în cap de peste 125 de ori. Atacul violent a avut loc în Yonkers, New York.

O femeie în vârstă de 67 de ani, care este îmbrăcată cu o jachetă cu glugă de culoare închisă și poartă o mască albă, împinge un coș de cumpărături, apoi intră într-un bloc de apartamente. În timp ce femeie încearcă să deschidă ușa unuia dintre apartamente, un bărbat vine în spatele acesteia și o lovește brutal la nivelul capului.

Bărbatul a lovit-o brutal pe femeie de peste 125 de ori

Lovitura puternică o trântește pe asiatică la pământ. În timp ce stă întinsă acolo, agresorul se apleacă peste ea și o lovește în mod repetat cu ambele mâini de peste 125 de ori. Apoi bărbatul calcă pe ea de câteva ori și o scuipă înainte de a pleca, relatează  The New York Times.

Citeste si: Ce teritorii a reușit să cucerească Rusia în Ucraina. Ucrainenii rezită în fața armatei ruse

Atacul violent a fost surprins de o cameră de supraveghere din imobil, iar acesta a venit după ce femeia, de origine asiatică, a trecut pe lângă bărbat în drum spre clădire, au declarat oamenii legii. Acesta a jignit-o de mai multe ori pe femeie, iar ea l-a ignorat. Câteva momente mai târziu, individul a atacat-o în ceea ce oficialii au spus că a fost violență condusă de părtinire anti-asiatică, fiind un nou incident dintr-un val la nivel național.

Procurorul de caz: ,,Este unul dintre cele mai îngrozitoare atacuri pe care le-am văzut vreodată” 

Luni, Departamentul de Poliție Yonkers și procurorul districtului Westchester County au informat că Tammel Esco, în vârstă de 42 de ani, din Yonkers a fost acuzat de tentativă de omor și agresiune, ambele ca infracțiuni motivate de ură, ca urmare a atacului, care a avut loc la scurt timp după ora 18:00, în ziua de vineri.

Citeste si: Miliardarul Roman Abramovici, sancționat pentru legăturile cu Vladimir Putin

„Acesta este unul dintre cele mai îngrozitoare atacuri pe care le-am văzut vreodată”, a precizat John J. Mueller, comisarul de poliție Yonkers, într-o declarație.  „A lovi o femeie neputincioasă este disprețuitor, iar uciderea ei din cauza rasei ei e cu atât mai gravă.”

În New York, poliția a înregistrat 131 de incidente de părtinire împotriva asiaticilor în 2021, în creștere de la 28 în 2020 și doar trei în 2019. Activiștii au avertizat că este posibil ca cifrele să nu întocmai cele reale, deoarece incidentele de părtinire nu sunt întotdeauna clasificate ca atare sau raportate la poliție.

Citeste si: VIDEO- Isteria uleiului a ajuns și în Bulgaria. Un bărbat de 77 de ani a murit în înghesuiala creată de o promoție la ulei


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...