Ce surpriză îi pregătește Ucraina lui Putin pentru parada de 9 Mai din Piața Roșie

Putin speră să aibă liniște la parada militară din 9 Mai

(Sursa foto: Kremlin.ru)

Vladimir Putin a aprobat o încetare a focului în războiul cu Ucraina pentru zilele de 8-9 mai. Liderul de la Kremlin speră să evite "cel mai mare coșmar" pentru Moscova: bombardamente în timpul paradei militare din 9 Mai.

UPDATE. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat miercuri că Ucraina va lua o decizie asupra acțiunilor sale viitoare și amenință Rusia cu un "răspuns reciproc".

"Alegerea Rusiei constituie o respingere clară a unui armistițiu și a salvării de vieți", a declarat Zelenski, amenințând cu un răspuns "reciproc".

"Pe baza rapoartelor de seară de la armată și serviciile noastre de informații, vom decide asupra acțiunilor noastre viitoare", a adăugat el pe rețeaua X. 

Forțele ruse au lansat atacuri în Ucraina și miercuri dimineața, 6 mai, încălcând regimul de încetare a focului propus de președintele Volodimir Zelenski.

Începutul de armistițiu trebuia să intre în vigoare la miezul nopții, dar explozii s-au auzit la Dnipro câteva minute mai târziu, în timp ce dronele lansate înainte de termenul limită au continuat să zboare deasupra orașului, potrivit Forțelor Aeriene Ucrainene.

No ad for you

Activitatea dronelor a fost înregistrată ulterior și în regiunea Harkov. În jurul orei 4 dimineața, Rusia a lansat bombe aeriene ghidate în regiunile Sumy, Harkov și Donețk, urmate de atacuri repetate în regiunea Zaporijia după ora 5 dimineața.

Putin speră să aibă liniște la parada militară din 9 Mai

După ora 6 dimineața, dronele rusești au vizat din nou Harkov, în timp ce vehicule aeriene fără pilot (UAV) au fost observate și în apropiere de Krivii Roh și apropiindu-se de regiunea Odesa dinspre Marea Neagră, conform Kyiv Post.

Atacurile reînnoite au avut loc în ciuda faptului că Rusia și-a declarat disponibilitatea de a stabili un armistițiu pe 8-9 mai, anunțat după o convorbire telefonică între Vladimir Putin și Donald Trump.

Putin a amenințat că un eventual atac ucrainean în Moscova, în timpul paradei de 9 Mai, va fi urmat de distrugeri fără precedent ale Rusiei în centrul capitalei Kiev.

Citește și: Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin

Ziua Victoriei este o sărbătoare rusească care comemorează victoria sovietică asupra Germaniei naziste în 1945, sărbătorită pe 9 mai. Anul acesta, parada se va face fără tancuri și tehnică militară din motive care țin de războiul din Ucraina.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri