Cinci școli din Capitală nu se vor deschide luni. Ce sa va întâmpla cu elevii
Cinci şcoli din Sectorul 6 se află în reabilitare şi nu pot funcţiona de luni. Elevii vor fi relocaţi pentru a învăța în condiții optime.

In articol:
Primarul Sectorului 6 al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunţat, joi seară, că cinci şcoli din Drumul Taberei se află încă în proces de reabilitare, astfel că nu vor putea fi funcţionale începând de luni, 8 februarie. Elevii vor fi relocaţi la alte şcoli şi vor avea cursuri atât de dimineaţa, cât şi după-amiază.
Citeste si: DECLARAŢIE pe propria răspundere pentru părinţii cu copii de şcoală! Cum trebuie să o completeze parinții
”Îmi cer scuze că şcolile nu sunt gata, contractele cu firmele antamate de fosta administraţie în vara anului trecut se finalizează abia după 20 februarie. Din păcate toate eforturile pe care le-am făcut pentru ca şcolile să fie gata nu au avut rezonanţă la nivelul firmelor contractate. Mai mult, după cum am mai spus, nu sunt mulţumit de faptul că proiectele tehnice (implicit standardele) nu au fost respectate integral. Nu voi prelungi acele contracte iar întârzierile vor fi transformate în penalităţi”, a scris Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook, joi seară.
Elevii respectivelor școli au fost relocați altor instituții de învățământ
Școli închise în București.[Sursa foto: google]
Edilul a adăugat că a căutat soluţii şi a fost în permanent în dialog cu Administraţia Şcolilor, Inspectoratul Şcolar şi reprezentanţii părinţilor pentru a găsi cele mai bune soluţii pentru
Citeste si: Când se redeschid școlile în februarie 2021: Începe semestrul 2 cu toţi elevii în clase? Anunțul momentului
Şcolile vizate sunt Şcoala gimnazială nr.197, Şcoala Gimnazială ”Adrian Păunescu”, Şcoala Gimnazială nr.59, Şcoala Gimnazială ”Sfinţii Constantin şi Elena” şi Şcoala Gimnaziala ”Sfântul Andrei”. Elevii vor învăţa, fie în săli de clasă amenajate în containere, fie vor fi relocaţi şi vor învăţa în două schimburi.





