1 din 4 | Conditii jalnice de invatamant intr-o scoala din Romania. Parintii dau bani ca institutia sa se repare, dar ploua grav in clase
2 din 4 | Conditii jalnice de invatamant intr-o scoala din Romania. Parintii dau bani ca institutia sa se repare, dar ploua grav in clase
3 din 4 | Conditii jalnice de invatamant intr-o scoala din Romania. Parintii dau bani ca institutia sa se repare, dar ploua grav in clase
4 din 4 | Conditii jalnice de invatamant intr-o scoala din Romania. Parintii dau bani ca institutia sa se repare, dar ploua grav in clase
Si cu banii luaţi, şi cu copiii în pericol! Dacă vi s-a spus că, învăţămîntul de stat e gratuit, ei bine, aţi fost minţiţi!
Oare mai marii din ministerul educatiei si-ar lasa copiii sa invete aici? Si asa? Nici parintii din Salcea nu i-ar lasa, dar, nu au incotro!
In clasa, cei mici stau sub umbrela, iar la picioare tin galeti ca sa adune apa. Prin acoperisul ciuruit, ploaia cade ca afara! "Cat timp nu ploua, conditiile sunt mai acceptabile. De ani de zile dureaza aceasta poveste ni s-a tot promis", spune Carmen Boiculesei, invatatoare aici.
La fel se intampla si in Chichish, dar cui sa-i pese? "Sincer mi-e frica pentru ca acolo sunt sticle. Am mai renovat noi acolo ca san u mai fie sticle, dar no, copilul alearga, fuge.", spune educatoarea. In fiecare dimineata, oamenii ii lasa copiii cu inima stransa, la poarta cladirii.
Teoria o stim cu totii, si inca bine! Chipurile, invatamantul de stat e obligatoriu si gratuit.
Din banii autoritatilor, dar nu si cand investitia e facuta din banii parintilor. Atunci, se pot face, fara niciun fel de problema!