Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i România!”, nunțile fastuoase din Țara Oașului! Mii de invitați sunt martori ai unirii destinului tinerilor în una dintre cele mai bogate localități din Romania!

Duminica aceasta, de la ora 14:30, la “Asta-i România!”, nunțile fastuoase din Țara Oașului! Mii de invitați sunt martori ai unirii destinului tinerilor în una dintre cele mai bogate localități din Romania!

Emisiunea “Asta-i Romania!” vă invita în culisele unora dintre cele mai fastuoase și costisitoare nunti din Tara Oasului, duminica aceasta, de la ora 14:30. După doi ani de pandemie și restricții, tinerii care locuiesc în străinătate s-au întors acasă pentru nunțile domnești.

Petrecerile, care țin trei zile și trei nopți, au loc în fiecare zi din săptămână. Într-o singura comuna de oșeni, în luna august, au fost programate peste 60 de cununii civile urmate de nunti fastuoase cu mii de invitați și bugete de zeci de mii de euro.

Podoabele mireselor cântăresc aproape jumătate din greutatea lor

Tinerii nu și-au uitat tradițiile și datinile și nu concep nunta fară straiele oșenești, desi trăiesc printre străini, unde modernismul a șters demult orice urma de tradiție și celibatul e la moda.

Tinerii merg la starea civilă cu mașini de lux, pe care și le-au cumpărat după ani buni de munca, departe de țara pe care-o iubesc. Viitoarele mirese se înghesuie la croitoreasa satului, din mana căreia ies minunații de rochii, unice în lume, care de multe ori ajung să cântărească aproape jumătate din greutatea tinerelor.

Citeste si: ROventura ajunge sâmbăta aceasta prin satele pitorești din Dobrogea de Nord

Toți localnicii iau parte la eveniment

Întreagă localitate este implicata în eveniment. Gospodinele satului pregătesc mâncarea în oale uriașe dar și turtele speciale, iar rudele tinerilor și ceilalți săteni se întrec în cântec și tipurituri.

Citeste si: Patru concurenți ”Puterea Dragostei”, aventuri în miez de noapte

Palatele din Țara Oașului

În zona Oașului cine se mândrește nu păcătuiește.

Asta știu cei plecați în străinătate, dar care și-au ridicat palate acasă. Și nu e îndeajuns să-i vadă doar satul, trebuie să-i vadă și prietenii virtuali. Așa se face că în aceasta perioada rețelele de socializare sunt asaltate cu filmulete de la petrecerile grandioase.

Nu ratați o ediție plina de fast și voie buna "Asta-i România!", prezentată de Mihai Ghiță, duminica aceasta, de la ora 14:30, la Kanal D.

Citeste si: Puterea Dragostei sezon 4: Când îi vom cunoaște pe noii concurenți?


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri