După primele 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1-1 : Aribo a deschis scorul pentru Rangers în minutul 57, iar Borre a egalat pentru Eintracht în minutul 69. Egalitatea s-a menținut și în cele 30 de minute de prelungiri, astfel încât s-a ajuns la loviturile de la 11 metri.

La loviturile de departajare, Frankfurt a marcat prin Lenz, Hrustic, Kamada, Kostic şi Borre. Pentru Rangers au înscris Tavernier, Davis, Arfield, Roofe, iar Ramsey a ratat.

Citeste si: Suspectul crimei din Brăila a mărturisit tot ce s-a întâmplat în cabinetul stomatologic! Ce confesiune i-a făcut Marina Gavril înainte să fie omorâtă: "Mi-a zis că..."- wowbiz.ro

Eintracht Frankfurt mai câștigase o cupă europeană în urmă cu 42 de ani, când s-a impus în Cupa UEFA.

Ianis Hagi nu a jucat în finala Europa League

Din păcate, Ianis Hagi nu a evoluat în acest meci pentru Glasgow Rangers, el fiind accidentat.

Mijlocașul român a făcut deplasarea la Sevilla, s-a pozat cu fanii și le-a transmis un mesaj coechipierilor săi.

"Super încântat pentru această seară și nu mai am răbdare să-i văd pe băieți în acțiune. O zi uriașă pentru toți implicați la Rangers. Primirea pe care am primit-o din partea suporterilor a fost la alt nivel. Ibrox este acolo unde sunt fanii", a tranmis Ianis Hagi pe Instagram.

La penalty-uri, singurul care a ratat a fost colegul lui Ianis Hagi, Aaron Ramsey, cel mai titrat jucător al scoțienilor.

Borre a transformat penalty-ul decisiv și a adus nemților primul trofeu european după 42 de ani.

Eintracht Frankfurt, locul 11 în Bundesliga, dar calificare în Champions League

Performanța nemților este cu atât mai mare cu cât au încheiat această ediție de Europa League fără înfrângere.

Eintracht Frankfurt, deși a terminat pe locul 11 în Bundesliga, și-a asigurat un loc în grupele Champions League din sezonul viitor.