Fost președinte al Parlamentului ucrainean, împușcat mortal la Liov. Volodimir Zelenski: „Toate mijloacele necesare sunt angajate în anchetă şi căutarea criminalului”

1 din 2 | Fost președinte al Parlamentului ucrainean, împușcat mortal la Liov. Volodimir Zelenski: „Toate mijloacele necesare sunt angajate în anchetă şi căutarea criminalului”

(Sursa foto: Facebook)

2 din 2 | Fost președinte al Parlamentului ucrainean, împușcat mortal la Liov. Volodimir Zelenski: „Toate mijloacele necesare sunt angajate în anchetă şi căutarea criminalului”

(Sursa foto: X)

Andrii Parubî a fost ucis sâmbătă cu mai multe focuri de armă. Atacul a fost catalogat drept „o crimă oribilă” de către Volodimir Zelenski.

Andrii Parubî era deputat și a condus Parlamentul ucrainean în perioada 2014-2019. Politicianul a fost ucis într-un atac armat, informează mai multe agenții de presă din regiune.

Președintele Volodimir Zelenski a reacționat față de moartea omului politic. Șeful statului ucrainean a anunțat că „toate mijloacele necesare sunt angajate în anchetă şi căutarea criminalului”. Până în acest moment nu se cunosc motivele care stau în spatele uciderii lui Parubî. 

Citește și: VIDEO Pachetul 2 de măsuri fiscale a ajuns pe masa Guvernului. Angajarea răspunderii premierului Bolojan în Parlament

(sursa foto: X)

„Ministrul de Interne Ihor Klîmenko şi procurorul general Ruslan Hrvacenko vin să prezinte primele circumstanţe cunoscute ale teribilei crime la Liov, Andrii Parubî a fost ucis. (Transmit) condoleanţele mele familiei şi apropiaţilor săi”, a scris pe X preşedintele Volodimir Zelenski.

Poliția din Ucraina a precizat că politicianul a murit pe loc în urma atacului deosebit de violent.

Andrii Parubî a luat parte la proteste proeuropene din Ucraina, dar și la alte acțiuni, precum „Revoluția Portocalie” din anul 2004 și manifestațiile din Piaţa Maidan, din 2014. A fost ales în Rada Supremă pe listele blocului „Ucraina Noastră- Autoapărarea Populară” în 2007, iar ulterior a devenit deputat din partea „Batkivșcina”.

No ad for you

Citește și: Marius și-a ucis soția, după care a dispărut. A fost găsit fără suflare lângă Lacul Tarnița, unde s-a aruncat în gol


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri