Lia Olguta Vasilescu, primarul Craiovei, a iesit de la DNA! "Acest dosar mi se pare aberant"
Primarul municipiului Craiova, Lia Olguta Vasilescu, a ajuns in aceasta dimineata la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, acolo unde a fost audiata.
![](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/35041/16554627/1/media-146459978272098800.jpg?width=900&height=600)
UPDATE "Este vorba despre o extindere pentru aceleaşi fapte, acest dosar mi se pare aberant, în secolul XX primarii erau premiaţi pentru că boierii vremii le făceau donaţii pentru municipalitate să facă parcuri, muzee" a declarat Lia-Olguţa Vasilescu, luni, la plecarea din DNA.
" În secolul XXI un primar este chemat la DNA în săptămâna alegerilor pentru că a îndrăznit să văruiască nişte faţade în oraşul său", a mai declarat aceasta în faţa jurnaliştilor.
Citeste si: Bebe la 1 luna – dezvoltarea bebelusului si sfaturi pentru parinti- catena.ro
Primarul municipiului Craiova susţine că este vorba despre încă o încadrare de spălare de bani şi că în rest nu s-a modificat nimic la dosar.
Lia Olguţa Vasilescu a ajuns luni dimineaţa la sediul DNA pentru a fi audiată. La sosire aceasta a declarat că nu ştie exact de ce a fost chemată şi că au mai fost audiaţi martori în dosarul ei.
Edilul Craiovei a declarat in fata ziaristilor ca se teme pentru starea ei de libertate. "Ma astept la ce este mai rau, avand in vedere ca este ultima saptamana de campanie electorala", a declarat ea la sosirea la DNA.