Mentenanță pentru jumătate din garniturile de metrou, din cauza datoriilor uriașe acumulate de Metrorex

Mentenanță pentru jumătate din garniturile de metrou, din cauza datoriilor uriașe acumulate de Metrorex

Metrorex a acumulat datorii de peste 170 de milioane de lei la compania care face mentenanța trenurilor. Astfel, aceasta a anunțat că suspendă unele servicii.

Începând cu data de 11 iulie, compania de mentenanță nu va mai interveni preventiv la jumătate din trenuri și nici nu va mai repara problemele apărute la acestea.

Garniturile fără mentenață nu vor fi puse în circulație

Din cele 82 de garnituri, pentru doar 32 se va face mentenanșă, conform Digi24.

Garniturile fără mentenață nu vor putea fi puse în circulație.

Acest lucru înseamnă un timp mai mare de așteptare și aglomerație în stații.

Citeste si: VIDEO- Panică la metroul din București. Fum gros în subteran, în zona Piața Romană. 172 de pasageri evacuați prin tunel. Planul roșu, activat

În plus, Alstom a anunțat de asemenea că nu va mai curăța trenurile. Activitatea de salubrizare va fi preluată de angajații regiei de stat.

Conform Metrorex, la 31.12.2021,

obligaţiile restante erau de circa 140 milioane de lei.

Citeste si: Defecțiune la metrou, între stațiile Grivița și Basarab. Călătorii, evacuați prin tunel

Metrorex preciza la începutul anului că a început să plătească din obligaţiile de plată de anul acesta de circa 20 milioane de lei.

Valoarea restanțelor este a unui an de servicii prestate

De asemenea, aceștia susțin că își vor plăti datoriile către Alstom la rectificarea bugetară.

La sfârșitul lunii trecute, compania spunea că valoarea restanțelor acumulate de Metrorex este echivalentă unui an de servicii prestate.

Citeste si: Bilet unic de călătorie cu trenul și metroul în București și Ifov. Când va intra în vigoare

Reprezentanții companiei care asigură mentenanța metroului spun că au încercat pe cale amiabilă să recupereze sumele datorate, iar acum sunt două acțiuni deschise la Tribunalul București.

Citeste si: 10 lucruri interesante despre metroul din Bucuresti

Materialul complet îl puteți urmări în cadrul jurnalului Știrile Kanal D de la ora 19:00.


Editor web

A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.

”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.

Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:

”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri