Metoda ingenioasă de a fura din magazine a unei românce stabilite în Italia
O româncă stabilită în Italia a fost plasată în arest la domiciliu sub acuzaţia de furt după ce polițiștii italieni au reușit să o prindă în fapt. Oamenii legii au găsit în maşina acesteia mai multe bunuri furate din magazine, dar şi un cărucior de copii modificat special pentru comiterea furturilor.
Femeia de naționalitate română, stailită în oraşul italian Napoli, a fost plasată în arest la domiciliu, sâmbătă, 2 octombrie. Aceasta este acuzată de furt după ce a comis mai multe infracțiuni de acest fel în magazinele din localitatea Avezzano.
Citeste si: Români arestați în Italia pentru trafic de migranți
Metoda prin care românca fura din magaine
În comiterea infracțiunilor, femeia avea un complice, tot de naționalitate română, care însă a reușit să se facă nevăzut.
Conform anchetatorilor, românca modificase căruciorul copilului astfel încât bunurile furate să treacă nedetectate de sistemele antifurt din magazine.
Românca a fost oprită în trafic, iar mașina percheziționată. Astfel, parte din bunurile furate de româncă au fost recuperate. Atât maşina, cât şi căruciorul au fost confiscate de polițiștii italieni.
Citeste si: Și-a ucis fiul de doi ani și l-a pus pe banda rulantă într-un supermarket
Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.
Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.
Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.