O româncă s-a stins din viață într-un parc de distracții din Viena. Femeia a fost lovită de un vagonul unui rollercoaster

O româncă s-a stins din viață într-un parc de distracții din Viena. Femeia a fost lovită de un vagonul unui rollercoaster

O româncă s-a stins din viață într-un parc de distracții din Viena. Femeia a fost lovită de un vagonul unui rollercoaster

(Sursa foto: oktoberfest.de)

O femeie de cetățenie română, în vârstă de 30 de ani, s-a stins din viață în mod tragic într-un parc de distracții din Viena, Austria. Femeia a fost lovită de un vagon aflat în mișcare al unui rollercoaster.

Românca în vârstă de 30 de ani era angajată a parcului de distracții „Five Looping” situat în cartierul Prater din Viena, Austria. Aceasta ar fi intrat într-o zonă periculoasă în care nu avea acces să meargă și a fost lovită de tren. 

Citeste si: O nouă alertă alimentară în România. Numărul aditivilor din crenvurşti a crescut cu 130%

Conform rapoartelor polițiștilor austrieci, femeia a treversat zona de cale ferată denumită „Olympia Looping” în momentul în care s-a produs accidentul.

Din nefericire, în ciuda eforturilor depuse de medici, românca nu a mai putut fi salvată.

Se pare că trenulețul rollercoaster-ului efectua ultimul viraj în momentul producerii tragediei. Chiar în acel moment, angajata parcului de distracții a vrut să meargă la toaletă, dar a fost surprinsă de tren și accidentată. Românca a suferit răni fatale la cap. 

„Dacă ar fi așteptat cinci secunde, ar fi fost în viață”, a declarat pentru polițiști unul din martori.

Citeste si: O bunică și nepoata ei, refugiate din Ucraina, lovite de o mașină pe trecerea de pietoni

Nu au existat probleme tehnice, constatându-se că de vină pentru accident este doar ”eroarea umană”, conform lui Dietmar Klose, șeful departamentului pentru tehnologie comercială, pompieri și evenimente.

Rollercoaster-ul rămâne închis pentru o perioadă

Lângă „Five Looping”, numele sub care este cunoscut roallercoaster-ul din parcul de distracții din Viena, unii dintre angajați continuă să discute pa baza incidentului tragic.

Unul dintre aceștia, o tânără cu ochii în lacrimi, vizibil afectată de moartea colegei sale, le-a solicitat jurnaliștilor austrieci ca identitatea sa să rămână anonimă.

Citeste si: Cel puțin 8 morți și mai mulți răniți după un accident la o mină de cărbuni în Serbia

Femeia vorbește despre colegii săi ca fiind ”o familie mică”. Tânăra nu o cunoștea atât de bine pe româncă pentru că lucraseră împreună doar două săptămâni, dar se declară marcată de incidentul cutremurător.

„Acesta este primul meu sezon aici și așa începe”, a spus tânăra cu tristețe în glas.

Asociația Prater a creat imediat o echipă de criză ca punct de contact pentru autorități: „Vom rezolva acest accident prin discuții și luăm în considerare măsuri imediate pentru a face față împreună acestei tragedii”, a anunțat vicepreședintele Silvia Lang. Întrebările nu au fost permise la evenimentul media „din motive de evlavie”, conform cotidianului  Kurier.

Citeste si: Șocant: Un pacient a luat foc pe masa de operație, la Spitalul Județean Timișoara

Planificată joi, 31 martie, la Prater, conferința anuală de presă care anunța noutățile sezonului a fost, pentru un moment, anulată. Mai mult de atât, rollercoaster-ul va rămâne închis până la noi ordine. „Five Looping” este cel mai mare roller coaster transportabil din lume, are cinci bucle, 1250 de metri lungime și a intrat în funcțiune pentru prima dată la festivitatea Oktoberfest de la München în anul 1989.

Citeste si: Probleme de sănătate pentru Vladimir Putin. Liderul de la Kremlin ar fi înconjurat de doctori: ”Face băi în extract din coarne de cerb”


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...