Protestul a avut loc în faţa Liceului Tehnologic ”Vasile Gherasim”. „A fost prea în scurt. Noi nu suntem contra vaccinării” Citeşte întreaga ştire: Protest al profesorilor și al părinților la un liceu din județul Suceava, față de condiția vaccinării. „A fost prea în scurt. Noi nu suntem contra vaccinării”.
Părinți și profesori au protestat în faţa Liceului Tehnologic ”Vasile Gherasim” Marginea din judeţul Suceva. Ei nu doresc ca prezenţa fizică a elevilor la cursuri să fie condiţionată de vaccinarea personalului.
Ei sunt de părere că certificatul verde nu este legal
„Nu intrăm online. Vrem la şcoală. Fiecare copil are dreptul la învăţământ fizic. Certificatul verde nu este legal. Profesorii nu trebui să se vaccineze ca să meargă elevii la şcoală. Poate au boli şi nu se pot vaccina”, au transmis părinţii elevilor.
În acest liceu există șapte cadre didactice vaccinate şi încă trei cadre didactice care au trecut prin boală.
„Mai sunt colegi care vor să se vaccineze, dar ori sunt răciţi ori sunt bolnavi. Probabil se atingea acest prag de 60% şi puteam intra în scenariul fizic cum este şcoala 2 Marginea, dacă se ştia dinainte.
Rata de vaccinare de la liceul Marginea este de 41,17%
După o vacanță de două săptămâni, toţi elevii şi preşcolarii încep astăzi școala, atât din învăţământul de stat, cât şi privat.
„67,79% din numărul total al unităţilor de învăţământ, de stat şi privat, au decizie de desfăşurare a cursurilor cu prezenţă fizică, începând de luni, 8 noiembrie”, a declarat Sorin Cîmpeanu.
Citeste si: Începe școala, doar pentru unii
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.