Turneul WTA de la Istanbul, câștigat de o jucătoare din România!
Surpriză la turneul WTA de la Istanbul: jucătoarea româncă de tenis Patricia Țig câștigă primul trofeu din carieră.
![](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1646/20102857/1/patricia-tig-istanbul.jpg?width=900&height=675)
Meci dramatic în finala turneului WTA de la Istanbul. Românca Patricia Țig (26 de ani, 88 WTA) a câștigat meciul și trofeul în fața canadiencei Eugenie Bouchard (26 de ani, 272 WTA), scor 2-6, 6-1, 7-6 (7-4), după 8 mingi de meci!
Citeste si: Un asteroid va trece foarte aproape de pământ. Are dimensiunea cât două terenuri de fotbal
Citeste si: Vânător de cerb, ucis după ce a adormit în lanul de porumb
Victoria de la Istanbul o urcă pe Patricia Țig până pe locul 58 în clasamentul WTA, cea mai bună clasare a carierei sale! Patricia devine astfel a doua cea mai bine clasată jucătoare din România, după Simona Halep (#2).
Citeste si: Veste teribilă despre coronavirus de la Organizația Mondială a Sănătății
Citeste si: Hemoglobina: Ce este si ce se ascunde o valoare scazuta a acesteia?- catena.ro
Patricia Țig a câștigat pentru succesul din finala de la Istanbul 25.000 de dolari și 280 de puncte.
Patricia Tig, premiu de 25.000 de dolari la Istanbul
Bouchard a început meciul mult mai bine, profitând de începutul puțin timorat al Patriciei. Canadianca a câștigat primul set în doar 36 de minute, scor 6-2, și părea că se îndreaptă către primul ei titlu după Nurnberg 2014.
Citeste si: Ce s-a ales de Alex Bobicioiu de la „Puterea Dragostei”. Imagini cu fostul concurent al emisiunii de la Kanal D
În actul secund, Patricia a avut o tresărire de orgoliu. Momentul cheie al meciului a fost break-ul prin care a dus scorul la 4-1. De atunci, românca nu s-a uitat înapoi până la 4-1 în setul decisiv, când a avut șansa break-ului, însă a ratat două mingi decisive, lucru care i-a permis lui Bouchard să se apropie la un singur game.
Citeste si: Culiță Sterp, amintiri traumatizante din copilărie: „Râdeau copiii de mine.”- kfetele.ro
Citeste si: Horoscop 14 septembrie 2020. O zodie va avea parte de senzații tari
Românca a servit cu emoții, la 5-3, pentru câștigarea turneului, iar Bouchard a reușit să salveze trei mingi de meci și ulterior să facă break-ul.
Bouchard a dus setul decisiv în tie-break, unde Patricia a mai ratat o minge de meci, la 6-3, urmând ca a doua să îi fie, în sfârșit, cu noroc. Asta după ce ratase alte șase mingi de meci!
First Career 🏆
— wta (@WTA) September 13, 2020
On an EIGHTH championship point, Patricia Maria Tig overcomes Bouchard 2-6, 6-1, 7-6(4) to win her maiden WTA title at @TennisChampIst! pic.twitter.com/MKAVHQXMTN