VIDEO - Primăria Capitalei a încheiat contracte de 50 de milioane de euro pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic
Primăria din București a încheiat contracte de 50 de milioane de euro pentru consolidarea clădirilor cu risc seismic din Capitală prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, a declarat directorul executiv al Administraţiei Municipale pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic. În București, mii de clădiri sunt încadrate în categoria risc seismic 1, 2 sau urgență.
Conform directorul executiv al Administraţiei Municipale pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic, Răzvan Munteanu, în prezent instuția a încheiat contracte în valoare de 50 de milioane de euro, iar pe 3 ianuarie 2023 a depus proiecte în valoare de 120 de milioane de euro, care sunt în evaluare.
Mii de clădiri cu risc seismic
"Depinde de fiecare dintre noi cât de mult ne putem implica şi cât putem multiplica efortul nostru în consolidare, pentru că, o dată cu apariţia noii legi, nu doar Primăria Municipiului Bucureşti este abilitată să facă
Citește și: Un alt miracol din Turcia, acolo unde un cal a fost scos viu de sub dărâmături
Acesta a mai precizat că în baza de date a Administraţiei Municipale pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic sunt circa 2.500
Primele proiecte depuse în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat au fost selectate pentru finanțare
România se află pe primele locuri ale statelor europene expuse la cutremur.
Citește și: 46 de ani de la Cutremurul din 1977- Povestea unei tragedii naționale
Ministrul Cseke Attila a anunțat, miercuri, faptul că primele 50 de proiecte depuse în cadrul Programului național de consolidare a cladirilor cu risc seismic ridicat au fost selectate pentru finanțare.
19 instituții de învățământ, 13 edificii socio-culturale, 11 blocuri de locuințe, 4 clădiri administrative și 3 unități de sănătate au fost incluse în lista celor care pot primi finanțare odată ce autoritățile locale depun documentele suplimentare necesare.
Clădirile sunt din București, Argeș, Botoșani, Brașov, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Ilfov, Neamț, Prahova, Timiș, Tulcea, Vaslui și Vrancea, iar suma totală solicitată pentru consolidarea lor este de 738 milioane de lei.Ministerul Dezvoltarii derulează Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, care, pentru anul 2023, are un buget alocat de 200 de milioane de lei credite bugetare și 500 milioane de lei credite de
Citește și: O femeie a fost lovită de un autobuz în timp ce traversa regulamentar
Materialul complet îl puteți urmări în cadrul jurnalului Știrile Kanal D de la ora 19:00.
A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.
”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.
Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:
”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.