Soția unui polițist, condamnată la 30 de ani de închisoare după ce și-a torturat și ucis servitoarea

Caz șocant în Singapore. O femeie a fost condamnată marţi la 30 de ani de închisoare pentru participare la torturarea şi uciderea servitoarei sale din Myanmar, în urmă cu cinci ani.

Au apărut detalii șocante din crima care a îngrozit o țară întreagă. Gaiyathiri Murugayan (foto), în vârstă de 40 de ani, soția unui polițist din Singapore și-a înfometat, torturat și ucis menajera din statul Myanmar. Tânăra servitoare în vârstă de 24 de ani a ajuns un schelet ambulant în ultimele zile din viață, cântărind doar 24 de kilograme, după cum informează The Strait Times.

Citeste si: Autorul crimei care a îngrozit vestul României a fost prins. Anunțul făcut azi de ministrul de Interne

S-a cerut închisoare pe viață pentru soția polițistului

Soția ofițerului de poliție din Singapore a recunoscut că a înfometat-o și ucis-o pe tâânăra ei angajată. Procurorii au solicitat închisoare pe viață pentru Gaiyathiri Murugayan, după ce ea a și-a recunoscut vina la cele 28 de acuzații, cea mai gravă fiind cea de omucidere din culpă.

Audierile au dezvăluit că slujitoarea Piang Ngai Don a fost aproape zilnic torturată fizic în timpul celor 14 luni cât a lucrat pentru Murugayan, că i se dădea să mănânce în mare doar pâine şi apă, că a fost bătută şi arsă, iar în ultimele 12 zile ale vieţii sale ea a fost legată de grilajul de fier al unei ferestre în timpul nopţii, fiind obligată să doarmă pe jos.

Citeste si: Crimă fără precedent: Un bărbat și-a ucis mama, apoi a mâncat părți din cadavrul ei

Apărarea a cerut o pedeapsă de maxim 9 ani de închisoare, susţinând că Murugayan s-a aflat la prima sa infracţiune, fiind stresată de boala copiilor ei, de care o acuza pe Piang Ngai Don. Mama lui Murugayan şi soţul ei, poliţist, sunt la rândul lor acuzaţi în acest dosar.

Unul dintre cele mai grave cazuri din Singapore

Judecătorul a descris acest caz drept "unul dintre cele mai grave" pe care le-a avut vreodată un tribunalul singaporez, potrivit informaţiilor din mass-media locale.

În jur de 250.000 de migranţi din ţări vecine mai puţin prospere lucrează ca menajere sau servitoare în Singapore, potrivit Agerpres. La o populaţie de 5,7 milioane de oameni, 1,6 milioane sunt migranţi sau lucrători născuţi în alte ţări.


Autor

Are o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, online și TV, cu specializare în domeniile economic, politic și relații internaționale.

A ocupat de-a lungul timpului poziții de redactor, editor sau editor coordonator în instituții media precum Revista 22, Cariere, Business Standard, Realitatea TV, Gandul. Face parte din echipa stirilekanald.ro din iulie 2020.

Absolvent de Filosofie și Jurnalism, cu masterat în Știintele comunicării, a dezvoltat o pasiune pentru domeniul resurselor umane. Colaborează de 12 ani cu HR Club pentru realizarea Manualului de bune practici în Managementul resurselor umane. În ultimii ani a derulat mai multe proiecte de ghost-writing, cu cărți publicate la edituri de prestigiu din România.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri