VIDEO: Un aisberg de dimensiunea Londrei s-a desprins din Antarctica. Ce susțin oamenii de știință

Imaginile cu aisbergul imens A81 care s-a desprins recent din Antarctica, la finalul lunii ianuarie 2023 au devenit virale în mediul online.

Author: Diana Bostan miercuri 15 martie 2023 , 15:19

aisberg

Aisberg uriaș Antarctica

[Sursa foto: Captură YouTube]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

Dimensiunea ghețarului desprins are aceeași dimensiune cu orașul Londra, din Marea Britanie.

Un aisberg de dimensiunea Londrei s-a desprins din Antarctica

Oamenii de știință au anunțat faptul că desprinderea ghețarului ar fi trebuit să aibe loc în urmă cu mai mulți ani.

Citește și: O BOMBĂ cu ceas stă să explodeze sub gheaţa din Antarctica. PERICOL mondial!

Ghețarul s-a desprins la finalul lunii ianuarie, iar cercetătorii au precizat faptul că nu schimbările climatice au provocat acest lucru.

Ce dezvăluiri au făcut oamenii de știință

Ghețarul are o dimensiune de aproximativ 1.550 de kilometri pătrați și s-a desprins duminică, 22 ianuarie 2023, între orele 19:00 și 20:00. 

Citeste si: Trei cutremure în România, duminică! Unde s-au produs și ce magnitudine au avut- kanald.ro

Citeste si: Ce se întâmplă cu Theo Rose în ultimul trimestru?! Artista, în lacrimi: „Copilul meu nu știu ce are”- wowbiz.ro

Citește și: FOTO/VIDEO- Imagini spectaculoase cu Titanicul scufundat pe fundul Oceanului Atlantic. Ele au fost publicate după zeci de ani

Această desprindere era de aşteptat şi este un comportament natural al barierei Brunt. Nu are legătură cu schimbările climatice. ”, a dezvăluit glaciologul Dominic Hodgson.

Citește și: VIDEO. Oamenii de știință au descoperit o enzimă care transformă aerul în electricitate

Un nou aisberg de dimensiunea Londrei s-a desprins de pe platforma de gheață Brunt din Antarctica. Noaptea trecută, fisura Chasm-1 s-a extins complet prin gheața de 150 m grosime- la un deceniu după ce oamenii de știință de la BAS au detectat pentru prima dată că fisurile în calota de gheață creșteau. ”, a anunțat, în luna ianuarie, British Antarctic Survey (BAS) pe Twitter.


Abonează-te pe


Partenerii nostri
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si