VIDEO Un copil de 2 ani a ucis un șarpe cobra cu dinții

Govind Kumar, erou la nici 2 ani

(Sursa foto: Daily Star)

Un copil de doar 2 ani din statul indian Bihar ar fi mușcat mortal o cobră după ce aceasta i s-a încolăcit în jurul mâinilor.

Băiatul, identificat în presa indiană doar prin prenumele său Govinda, a mușcat cobra în timp ce se juca acasă, în orașul Bettiah, lângă granița dintre India și Nepal, potrivit autorităților locale.

"Când am văzut șarpele în mâna copilului, toată lumea s-a repezit spre el, dar între timp, micuțul îl mușcase deja, ucigându-l pe loc”, a declarat bunica micuțului, conform The Independent.

După ce a mușcat șarpele, băiatul a leșinat și a fost dus de urgență la un centru de asistență medicală primară pentru tratament inițial, după care a fost dus la Spitalul Medical Colegial Guvernamental (GMCH) din oraș.

"Govind Kumar a fost trimis aici de centrul de asistență medicală primară din apropierea satului său, unde a ajuns de urgență dus de membrii familiei după ce a leșinat la scurt timp după ce a ros șarpele”, a declarat superintendentul spitalului, Duvakant Mishra, pentru Indian Express.

Efectele veninului au fost, se pare, ușoare, lăsându-l doar pe băiat inconștient, dar fără a-i pune în pericol viața.

"Tratamentul efectuat la timp i-a salvat viața lui Govinda”, a declarat Saurabh Kumar, medic la spitalul guvernamental, pentru Times of India.

„Starea copilului este în prezent stabilă, iar tratamentul este administrat sub supravegherea medicilor. Echipa medicală tratează copilul, administrându-i medicație continuă, iar acesta este sub observație”, a mai spus dr. Kumar.

Se pare că Govinda este monitorizat îndeaproape la GMCH Bettiah, tratamentul pentru otrăvire urmând să înceapă dacă va începe să prezinte simptome specifice.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri