Bilanț coronavirus: Peste 1.400 de cazuri noi în ultimele 24 de ore

Bilanț covid-19

(Sursa foto: iStock)

Peste 1.400 de noi cazuri COVID și 20 de decese la pacienți confirmați cu coronavirus au fost raportate în ultima zi, anunță Ministerul Sănătății.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.419 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 770 mai multe față de ziua anterioară. 335 din cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

Câte cazuri s-au înregistrat în ultimele 24 de ore

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu  COVID-19  este de 1.349 cu 51 mai puține față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 122 persoane, cu 1 mai puține față de ziua anterioară. Din cei 122 pacienți internați la ATI, 115 sunt nevaccinați.

Citeste si: Țara care revine la purtarea măștii de protecție din cauza unui nou val Coronavirus

Din totalul pacienților internați, 93 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 7 mai puțini față de ziua anterioară și 0 la ATI, la fel ca în ziua anterioară.

Câte decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 67.054 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat. În intervalul 03.10.2022 (10:00) – 04.10.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 20 decese (15 bărbați și 5 femei), fără decese raportate anterior intervalului de referință.

Citeste si: Alexandru Rafila a vorbit despre distribuirea pastilelor de iod

 Dintre cei 20 de pacienți decedați, 2 erau vaccinați.


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri