Cererea pentru eliberare condiționată depusă de Liviu Dragnea va fi judecată la Tribunalul Giurgiu
Curtea de Apel Bucureşti a aprobat, luni, cererea de strămutare a procesului privind cererea de eliberare condiționată depusă de Liviu Dragnea. Astfel, Tribunalul Giurgiu va judeca contestaţia făcută de Liviu Dragnea la hotărârea Judecătoriei Sectorului 5 care a decis în data de 27 mai, că fostul lider PSD nu poate fi eliberat condiţionat.
Curtea de Apel Bucureşti a transmis, luni, că a admis cererea de strămutare realizată de Liviu Dragnea şi a decis ca judecarea contestaţiilor făcute de fostul lider PSD şi de DNA la decizia Judecătoriei Sectorului 5 să fie judecată la Tribunalul Giurgiu.
Cererea lui Liviu Dragnea pentru eliberarea condiționată, judecată la Tribunalul Giurgiu
Totodată, Curtea de Apel Bucureşti a mai stabilit să anuleze decizia Tribunalului Bucureşti de la data de 27 mai prin care era respinsă definitiv cererea de eliberare condiţionată a lui Liviu Dragnea.
Citeste si: Tinerii primesc bani de la Guvern ca să-și cumpere calculatoare. Care sunt condițiile
Astfel, hotărârea Curţii de Apel Bucureşti este fără cale de atac.
Contestaţia lui Liviu Dragnea în pivința eliberării condiţionate a fost respinsă de Tribunalul Bucureşti pe data de 27 mai, decizia fiind definitivă, dar cu opțiunea că va putea depune o nouă cerere pe data de 27 august.
Fostul lider al PSD a primit aviz favorabil din partea comisiei speciale din cadrul Penitenciarului Rahova
Solicitarea iniţială făcută de Liviu Dragnea privind eliberarea condiţionată a fost depusă la Judecătoria Sectorului 5, fiind respinsă ca neîntemeiată.
Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv în 27 mai 2019, de magistraţii ÎCCJ, la trei ani şi şase luni de închisoare, cu executare, în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.
Citeste si: Euro 2021. Un fotbalist cu probleme cardiace a ezitat să intre pe teren după infarctul lui Christian Eriksen
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, specializarea Comunicare și Relații Publice, în cadrul Universității din București.
Primii ei pași spre o carieră în jurnalism i-a făcut la postul de televiziune Kanal D, acolo unde a început mai întâi ca practicant în redacție, și ulterior a fost promovată pe o poziție de redactor de știri.
Alina are o experiență de aproape doi ani în domeniul presei și se declară pasionată de arta povestirii în scris. Printre pasiunile ei se numără și călătoriile, plimbările în natură care o inspiră de fiecare dată, lectura, dar și desenul și pictura.
Pasiunea pentru jurnalism a descoperit-o încă de pe băncile liceului, când se vedea deja în redacția unui post de televiziune cunoscut.
Acum, ca redactor de știri, poate spune că, pentru ea, scrisul înseamnă o comunicare fără blocaje, un instrument prin care poate transmite publicului multiple cunoștințe câștigate pe parcursul experienței acumulate. Uneori îi place să spună că scrisul poate însemna mult mai mult, și anume o evadare din cotidianul cenușiu, care o poate transpune într-un tărâm de poveste, plin de culoare și emoție. De asemenea, în redactarea articolelor pentru stirilekanald.ro îi place să relateze mereu adevărul și informațiile de actualitate.