Constanţa: 259 de cazuri de COVID-19 depistate în ultimele 24 de ore, cele mai multe de la începutul pandemiei
Prefectura Constanţa a anunţat că 259 de cazuri de COVID-19 s-au înregistrat în judeţ în ultimele 24 de ore, acestea fiind cele mai multe descoperite de la începutul pandemiei. Dintre acestea, 62 provin de la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă din localitatea Negru Vodă.

In articol:
Prefectura Constanţa a transmis, sâmbătă, printr-un comunicat de presă, că din cele 62 de cazuri de la Negru Vodă 56 sunt în rândul beneficiarilor şi şase în rândul angajaţilor.
Citeste si: Simona Halep, testată pozitiv cu noul coronavirus
Citeste si: „E cadavru viu!” Ionuț este în comă, după ce s-a dus la medic cu o durere de măsea- wowbiz.ro
Sursa citată a menţionat că, din totalul de 62 de persoane infectate, 10 au fost internate, cu simptome uşoare, la Secţia Exterioară Agigea, restul fiind carantinate în centru, acolo unde se află sub supravegherea personalului. De asemenea, un medic de familie va oferi asistenţă de specialitate, în fiecare zi.
Mai multe persoane au fost izolate
Patru beneficiari ai centrului, care nu au fost confirmaţi cu noul coronavirus, au fost izolaţi de ceilalţi.
Citeste si: Şeful Inspectoratului Şcolar Bucureşti, anunț important pentru elevi și părinți
Prefectura a mai precizat că în paralel, în tot judeţul, DSP Constanţa a iniţiat anchete epidemiologice, pentru a determina dacă se constituie şi alte focare.
De la începutul pandemiei, în judeţul Constanţa au fost confirmate 5.749 de cazuri, iar 259 dintre acestea au fost în ultimele 24 de ore.
Citeste si: Replica lui CTP pentru Patriarhul BOR: Iisus a spus să fim buni, nu proști

