Femeie moartă din cauza unei hemoragii cerebrale după ce a fost vaccinată cu AstraZeneca

O îngrijitoare norvegiană a murit din cauza unei hemoragii cerebrale după ce a fost vaccinată cu AstraZeneca-Oxford. Decesul nu are legătură cu vaccinarea femeii.

Norvegia a anunţat luni moartea prin hemoragie cerebrală a unei îngrijitoare în vârstă de până în 50 de ani, care a fost spitalizată după ce a fost vaccinată cu vaccinul împotriva covid-19 AstraZeneca-Oxford, fără să se stabilească, în acest stadiu, vreo legătură cu vaccinarea, relatează AFP.

Citeste si: Alexandru Rafila, anunț important despre vaccinul anti-COVID AstraZeneca

Ce au transmis autoritățile

Acesta este al doilea caz de acest fel semnalat în decurs de câteva zile în această ţară din Nord, care a suspendat joi, ”din precauţie”, utilizarea vaccinului dezvoltat de către laboratorul anglo-suedez.

Autorităţile sanitare norvegiene au anunţat sâmbătă spitalizarea a trei membri ai personalului de îngrijire, suferind de trombocitopenie- o cantitate anormal de mică de trombocite-, sângerări şi prezentând cheaguri de sânge.

Citeste si: O altă țară europeană suspendă administrarea vaccinului AstraZeneca

Prezentaţi ca fiind relativ tineri, aceşti îngrijitori au fost vaccinaţi anterior cu vaccinul AstraZeneca Oxford.

Citeste si: Irlanda a suspendat utilizarea vaccinului AstraZeneca

Unul dintre cei trei îngrijitori, prezentat drept o femeie în vârstă de până în 50 de ani, care se afla într-o ”stare bună de sănătate”, a murit duminică, în urma unei hemoragii cerenbrale, au anunţat autorităţile sanitare.

Ea a fost spitalizată joi, la aproximativ o săptămână după ce a fost vaccinată cu vaccinul AstraZeneca-Oxford.

Citeste si: Furie la Paris şi Bruxelles împotriva grupului britanico-suedez AstraZeneca

”Nu putem exclude şi nici confirma că acest lucru are vreo legătură cu vaccinul”, a declarat, într-o conferinţă de presă, un reprezentant al Agenţiei norvegiene a medicamentului Steinar Madsen.

Starea sănătăţii celorlalţi doi îngrijitori spitalizaţi este ”staţionară”.

Citeste si: Revoltă împotriva vaccinului AstraZeneca! Aproape 10.000 de români și-au anulat programările


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri