Duminica Floriilor 2022 aminteşte tuturor de intrarea triumfală a Domnului în Ierusalim, înainte de Pătimirile Sale.
În ziua de Florii, Hristos a fost întâmpinat de o mulțime de oameni: bărbaţi, femei şi copii care aveau în mâini ramuri verzi de finic şi care îşi manifestau bucuria, strigând: „Osana! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului, Împăratul lui Israel!” (Ioan 12, 13).
Ce semnifică salcia sfinţită pe care o luăm de la Biserică în ziua de Florii?
Floriile marchează şi începutul Săptămânii Patimilor, care se sfârșește după o săptămână, odată c sărbătoarea Învierii Domnului.
În România sunt numeroase superstiții și tradiții de Florii, această sărbătoare fiind una de mare însemnătate pentru creștin-ortodocși.
În ziua de Florii, în toate bisericile ortodoxe, se binecuvântează ramurile de salcie.
În popor există tradișia că salcia are puteri miraculoase: alună duhurile necurate, iar animalele și pământurile sunt ferite de lucrarea duhurilor rele. De aceea nu trebuie să ne mirăm dacă o mai întâlnim atârnata în adaposturile animalelor.
Pe de altă parte, potrivit unei legende, salcia s-ar făcut punte peste un râu pentru Maica Domnului, ajutând-o să îşi continue drumul. Drept mulţumire, Fecioara Maria a dăruit sfinţenie salciei. În zilele noastre, creştinii adună crenguţe de salcie pe care le duc la biserică pentru a fi sfinţite de preoţi, apoi le aşază la icoane, ca să-i păzează pe toţi cei din casă de boli.
Unii credincioși, prind ramurile de salcie la uşa de la intrare, să le protejeze locuinţa, sau şi îşi încing mijlocul cu ele, fiind convinşi că astfel alungă durerile.
În unele zone, sunt puse înainte de culcare sub pernă de către fetele mari, existând credinţa că astfel vor deveni mai frumoase şi se vor mărita în acel an.
Se spune că așa cum va fi vremea de Florii, aşa va fi şi în ziua de Paşte, se spune la ţară.
Cine se spală de Florii pe cap trebuie s-o facă doar cu apă descântată şi sfinţită, altfel riscă să albească precum pomii care dau în floare. Se crede că dacă te speli pe cap în această zi, fără apă descântată şi sfinţită, părul va albi peste noapte.
Fetele care vor să-şi întâlnească sufletul pereche trebuie să fiarbă busuioc în apă la miezul nopţii şi să se spele pe cap cu ea, apoi să o toarne la rădăcina unui copac înflorit, înainte de răsărit.
Este bine ca în această zi să se aerisească hainele, să se primenească obiectele din casă, iar fetele să-şi scoată zestrea afară în soare pentru a-şi atrage ursitul.
În duminica Floriilor, gospodinele coc plăcinte pe care le dau de pomană.