Vom circula mai devreme pe autostrada Sibiu-Pitești. Cel puțin, așa promit constructorul și reprezentanții Companiei Naționale de Drumuri, care ne asigură că lucrările la primul tronson vor fi gata înainte de termen. Șoseaua de mare viteză care traverseaza Carpații va fi terminată în întregimeabia peste șase ani.
Autostrada Sibiu-Pitești este împărțită în cinci loturi. Șoseaua de mare viteză care va traversa Carpații este considerată cel mai mare proiect de infrastructură rutieră din istoria țării. Autostrada va fi un sector important al Coridorului 4 Pan- European.
S-au executat 80% din lucrări
Traseul autostrăzii începe în apropierea localității sibiene Șelimbăr, iar până acum, s-au executat aproximativ 80% din lucrările de pe primul tronson.
Citeste si: Ultimele informații despre întâlnirea dintre Putin și Erdogan: Președintele Turciei a aterizat la Soci
”Vești bune de pe șantierul primului lot din autostrada Sibiu – Pitești! Lucrările de pe tronsonul Sibiu – Boița au ajuns la un grad de realizare de aproximativ 80%, existând șanse reale ca circulația să fie deschisă, pe cei 14 kilometri de autostradă, până la sfârșitul acestui an.
Citeste si: Victime sub 30 de ani în noul val COVID-19. Câți români au murit în ultimele 24 de ore
La începutul acestei săptămâni au fost încheiate toate lucrările de betonare pe ambele căi ale Viaductului Tălmăcel, cea mai importantă structură de pe acest lot, lung de peste 650 de metri, cu o înălțime de peste 30 de metri.
Acum constructorul lucrează la așternerea straturilor de asfalt care acoperă deja peste 70% din lungimea totală a lotului. Există și secțiuni întregi unde s-au montat și parapetele de siguranță, sistemul de iluminat și panourile fonoabsorbante”, informează DRDP Brașov.
Circulația va fi deschisă la sfârșitul anului
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat vineri că primul lot al Autostrăzii A1 Sibiu – Boița va fi deschis până la sfârșitul anului.
Citeste si: O fată de 17 ani s-a trezit în timpul nopții și s-a aruncat de la etaj
Autostrada Sibiu-Piteşti va avea în total o lungime de peste 122 de km şi va asigura o legătură rutieră modernă cu reţeaua europeană de autostrăzi, pe Coridorul 4 Paneuropean.
Materialul complet îl puteți urmări în cadrul jurnalului Știrile Kanal D de la ora 19:00.
A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.
”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.
Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:
”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.