România vrea să vândă altor țări dozele nefolosite din vaccinul AstraZeneca, a confirmat duminică coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiţă.
Guvernul României intenționează să scoată la export contra-cost cantitatea de vaccinuri AstraZeneca pe care țara noastră nu le mai utilizează din cauza refuzului românilor de a se vaccina cu serul companiei anglo-suedeze, după scandalurile repetate legate de posibile efecte trombotice.
Citeste si: Un medic din Austria a vaccinat 59 de oameni cu aceeași seringă
Dozele de vaccin AstraZeneca, vândute sau donate
În acest moment, în stocurile din România se află circa un milion de doze de vaccinuri împotriva COVID-19, iar în cursul zilei de luni vor mai sosi în ţară încă un milon de doze Pfizer.
Valeriu Gheorghiță a precizat dumincă seara că vaccinurile de la AstraZeneca vor fi revândute, fie donate, având în vedere că se observă o scădere a numărului de persoane care doresc acest vaccin, transmite News.ro.
Citeste si: O tranşă record de vaccinuri Pfizer ajunge luni în România
Valeriu Gheorghiță: Este un trend la nivel european
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare a precizat că se va apela la un mecanism de vânzare, dar și la sistemul de donare și "e foarte probabil că așa se va întâmpla, vor fi o parte donate, o parte revândute”.
„Adresabilitatea pentru acest vaccin a scăzut foarte mult, este cumva un trend care se regăsește la nivel european. Tocmai de aceea, la nivel european se pregătește un mecanism, pe de o parte de donație prin mecanismul COVAX, sau de revânzare către state terțe. Inclusiv în România se pregătește acest mecanism de revânzare sau de donație și e foarte probabil că așa se va întâmpla, vor fi o parte donate, o parte revândute”, a declarat Valeriu Gheorghiță la Digi24.
Citeste si: Țara care ar putea face vaccinarea anti-COVID obligatorie
În ceea ce priveşte cererea tot mai mică pentru serul de la AstraZeneca, Valeriu Gheorghiţă a explicat că urmează să mai primim 500.000 de doze de vaccin.
Are o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, online și TV, cu specializare în domeniile economic, politic și relații internaționale.
A ocupat de-a lungul timpului poziții de redactor, editor sau editor coordonator în instituții media precum Revista 22, Cariere, Business Standard, Realitatea TV, Gandul. Face parte din echipa stirilekanald.ro din iulie 2020.
Absolvent de Filosofie și Jurnalism, cu masterat în Știintele comunicării, a dezvoltat o pasiune pentru domeniul resurselor umane. Colaborează de 12 ani cu HR Club pentru realizarea Manualului de bune practici în Managementul resurselor umane. În ultimii ani a derulat mai multe proiecte de ghost-writing, cu cărți publicate la edituri de prestigiu din România.