Șeful Gărzii de Mediu, demis de premierul Florin Cîțu

Premierul Florin Cîțu l-a demis luni pe șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, acesta fiind propus în funcția respectivă de USR-PLUS, formațiunea care și-a retras sprijinul acordat Guvernului și a depus o moțiune de cenzură în Parlament.

Octavian Berceanu a fost eliberat din funcţia de comisar general, cu rang de secretar de stat, al Gărzii Naţionale de Mediu, printr-o decizie a prim-ministrului Florin Cîţu publicată, luni, în Monitorul Oficial.

Citeste si: Când se rezolvă scandalul moțiunii de cenzură. Noi decizii anunțate de USR-PLUS, AUR și PSD

Cine preia atribuțiile lui Octavian Berceanu

Prin aceeaşi decizie publicată deja în Monitorul Oficial s-a stabilit că Alexandru Lucian Vasile, comisar general adjunct, va prelua atribuţiile de şef al Gărzii Naţionale de Mediu, până la numirea conducătorului instituţiei, în condiţiile legii.

Citeste si: Premierul Florin Cîțu, anunț despre introducerea certificatului verde COVID-19

Prima reacție a lui Berceanu: "Cele mai bune rezultate din istoria de 20 de ani a Gărzii"  

Octavian Berceanu le-a mulţumit, într-o postare pe Facebook, colegilor de la Garda de Mediu, subliniind că aceştia au produs, în cele şase luni, cât el a condus instituţia, "cele mai bune rezultate din istoria de 20 de ani a Gărzii Naţionale de Mediu".

"Sper ca săptămâna viitoare colegii din GNM să beneficieze de ajustarea echitabilă a veniturilor, lucru pentru care am luptat împreună cu ministrul Tánczos Barna şi căruia îi mulţumesc pentru spiritul de echipă", a adăugat Berceanu. 

Încă din luna aprilie 2021, Octavian Berceanu a postat un mesaj pe Facebook în care a scris: "Muncesc zilnic ca si cum ar fi ultima zi la Garda de Mediu!"

Mesajul lui Berceanu de la acel moment:

"Orice lucru mic sau mare pe care îl putem face impreuna pentru un aer mai curat, o apa mai nepoluata, o viata fără gropi de gunoi și o natura care pe care s-o păstrăm intacta, e binevenit. Singuri e imposibil, impreuna e singura sansa, zic!
Atunci cand vedeți aspecte de mediu neplacute si care pot fi corectate, evitate sau sancționate de catre GNM, contactati-ma, trimiteți sesizari pe [email protected] sau sunați la 112 dacă necesita interventia pompierilor sau a politiei.
Hai ca se poate, fara frica si prejudecăți.Sunt un om ca oricare dintre voi, uneori poate greșesc, dar întotdeauna muncesc ca sa strâng o echipa puternica care sa va reprezinte".


Autor

Are o experiență de peste 20 de ani în presa scrisă, online și TV, cu specializare în domeniile economic, politic și relații internaționale.

A ocupat de-a lungul timpului poziții de redactor, editor sau editor coordonator în instituții media precum Revista 22, Cariere, Business Standard, Realitatea TV, Gandul. Face parte din echipa stirilekanald.ro din iulie 2020.

Absolvent de Filosofie și Jurnalism, cu masterat în Știintele comunicării, a dezvoltat o pasiune pentru domeniul resurselor umane. Colaborează de 12 ani cu HR Club pentru realizarea Manualului de bune practici în Managementul resurselor umane. În ultimii ani a derulat mai multe proiecte de ghost-writing, cu cărți publicate la edituri de prestigiu din România.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri