La oraș ca pe uliță. Așa se simt locuitorii din municipiile care încă au străzi de pământ. O astfel de situație o găsim în Satu Mare, unde oamenii așteaptă asfaltul ca pe o mare minune. Revolta e și mai mare după ce locuitorii au observat că pe o stradă vecină, cu toate utilitățile, s-au găsit bani pentru borduri noi.
Sunt imaginile care nasc zâzanie între locuitorii din Satu Mare. Pe o stradă se lucrează de zor la schimbarea bordurilor. La distanță mică, pe un drum de pământ, nici vorbă de investiții.
"Cea mai minunată stradă din Satu Mare. Dacă vreți să pescuiți aveți loc."
Oamenii se aleg doar cu promisiuni de la autorități
Aceasta ar trebui să fie o stradă de 5 stele din Satu Mare.
"Ce să mai spun? Mașinile sunt pline de praf vara. Pline de apă și noroi în sezonul ploios", se plânge un locuitor din zonă.
Oamenii sunt supărați pentru că sunt nevoiți să achite impozite de oraș. An de an se aleg doar cu promisiuni.
Citeste si: Un grup de turişti s-a rătăcit într-o pădure din judeţul Buzău. Au urmat indicaţiile greșite ale GPS-ului
Nici nu mai contează ce lună e în calendar: într-un astfel de loc problemele sunt la ordinea zilei.
"Dacă nu e noroi, atunci e praf. Câteodată trebuie să punem mască"
Autoritățile promit că se vor găsi bani nu doar pentru borduri, ci și pentrui asfalt.
Citeste si: Tot ce trebuie să știe șoferii din România. Noua lege care îi lasă fără 550 de lei dacă nu sunt atenți
Maskulik Csaba, City Manager Satu Mare : "Un număr total de de 22 de străzi am inclus în acest program. Valoarea finanțată: peste 15 milioane de lei de la bugetul de stat și undeva la 4 milioane de lei de la bugetul local."
Totuși, există un mare DAR. Totul depinde de banii care sunt așteptați de la București. Așa că data începerii lucrărilor este un mister.
Drumuri proaste și în Predeal
Distracția de pe pârtie a turiștilor care ajung la Predeal este umbrită de drumul pe care sunt obligați să meargă la întoarcere spre casă. Șoseaua care permite ieșirea din zona domeniului schiabil arată ca după bombardament.
Craterele apărute în carosabil sunt uriașe, iar pământul a luat-o la vale în unele locuri.
Citeste si: Guvernul a majorat amenzile pentru lipsa rovinietei. Cât vor plăti șoferii de acum înainte
Dacă pe unele porțiuni din acest drum șoferii mai pot ocoli gropile, în alte locuri sunt cratere aproape din metru în metru, așa că mașinile sunt nevoite efectiv să treacă prin
A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.
”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.
Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:
”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.