Stiri Externe
Trei zile de doliu în Spania după catastrofa feroviară. 43 de persoane sunt încă date dispărute
Prim-ministrul spaniol Pedro Sanchez a anunțat trei zile de doliu național pentru victimele accidentului feroviar din Adamuz, regiunea Andaluzia, soldat cu cel puțin 40 de morți. Cel puțin 43 de persoane sunt încă date dispărute în urma tragediei, iar 13 oameni se află la Terapie Intensivă în stare gravă.
Premierul Spaniei a promis, de asemenea, că se va afla adevărul cu privire la cauzele accidentului în care două trenuri de mare viteză s-au ciocnit în sudul țării.
Potrivit publicației El Pais, sunt 43 de persoane dispărute în tragedia de la Adamuz în condițiile în care salvatorii încă lucrează pentru a...