Social
Risc dublu de deces în următorul an pentru pacienții care s-au recuperat din forme grave de COVID-19
Un studiu realizat recent de Universitatea din Florida a descoperit un detaliu îngrijorător: pacienții care supraviețuiesc unei infecții severe cu COVID-19 au de două ori mai multe șanse să moară în decursul anului următor.
Pacienții care s-au recuperat dintr-o formă gravă de COVID-19 au un risc de mortalitate de peste două ori mai mare în decursul următorului an de la îmbolnăvire decât persoanele care nu au contractat virusul, arată studiul realizat de cercetătorii de la Universitatea din Florida. Studiul a apărut în jurnalul Frontiers...